– Polskie firmy z branży chemicznej i petrochemicznej są obecne na wszystkich kontynentach. Jesteśmy ekspansywni. Plany Orlenu, Lotosu czy Azotów wykraczają poza nasz i europejski rynek. Wyzwaniem dla branży jest dziś współpraca ze światem nauki. A warto współpracować, bo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest zwiększanie marży i obniżanie kosztów. To staje się kluczową sprawą – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa otwierając Konferencję Nafta/Chemia 2014.
Dodał, że dobrym przykładem takiej współpracy jest podpisana podczas Konferencji Nafta/Chemia 2014 umowa między Zakładami Chemicznymi Police wchodzącymi w skład Grupy Azoty, a Instytutem Nowych Syntez Chemicznych. W tej spółce, dzięki inwestycji wartej 46 mln zł. zostanie zwiększona i zoptymalizowana produkcja amoniaku.
– Współpraca Azotów z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych dowodzi, że warto inwestować we własne badania, które polepszają i rozwijają produkcję. Ministerstwo Skarbu Państwa inicjuje i wspiera tego typu projekty. Innowacyjność to klucz do wzrostu wydajności i tworzenia nowych miejsc pracy – dodał minister Karpiński.
Konferencja Nafta/Chemia była poświęcona sektorowi naftowo-chemicznemu. W jej ramach odbyły się debaty publiczne z udziałem najważniejszych przedstawicieli branży. Organizatorem konferencji była Grupa PTWP.
Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa