Karpiński: Terminal LNG pół roku później. Nie jestem zadowolony

10 września 2013, 12:28 Energetyka

Minister Skarbu Państwa zatwierdził nowy harmonogram terminalu LNG. Budowa terminalu na gaz skroplony LNG w Świnoujściu zakończy się 31 grudnia 2014 r. Oznacza to, że będzie oddany do użytku z półrocznym opóźnieniem – informuje Rzeczpospolita.

– Nie jestem zadowolony z przesunięcia terminu oddania do użytkowania, jednak uparte trwanie przy nierealnym harmonogramie jest ryzykownym i kosztowniejszym rozwiązaniem niż zaakceptowanie z wyprzedzeniem obiektywnych przesłanek do jego przesunięcia. Umożliwi nam to zadbanie zawczasu o wszystkie powiązane z inwestycją kwestie. Mam na myśli Korytarz Północ-Południe, pozwalający przesłać gaz ze Świnoujścia do naszych południowych sąsiadów i na Bałkany oraz kontrakt PGNiG z Qatargas – ocenia Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Od początku 2015 roku Polska jest zobowiązana kupować gaz skroplony z Kataru, na mocy umowy gazowej opiewającej na dwadzieścia lat. Jeżeli budowa terminala opóźni się katarskie LNG będziemy musieli sprowadzać inną, kosztowniejszą drogą. Tymczasem Reuters informuje, że ceny z umowy katarskiej mogą być nawet o jedną trzecią wyższe od proponowanych obecnie przez Rosjan.

Źródło: Rzeczpospolita