UOKiK wydał zgodę na wniesienie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej 17 spółek. To ważny krok na drodze do pełnej konsolidacji polskiej branży zbrojeniowej.
– Konsolidacja sektora obronnego pozwoli na zwiększenie współpracy i koordynację działań spółek sektora obronnego, czyli na najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału naszego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
Pozytywna decyzja UOKiK dotyczy przejęcia przez PGZ bezpośredniej kontroli nad nadzorowanymi przez MSP: Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, nadzorowanymi przez ARP: WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon, MS TFI oraz nadzorowanymi przez MON 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu).
Jednocześnie trwa badanie wyceny spółek przez biegłych sądowych. Po zakończeniu badania, spółki będą sukcesywnie wnoszone do PGZ.
Kolejnym etap budowy grupy zbrojeniowej będzie polegał na wniesieniu do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego.
PGZ będzie silną grupą zdolną do konkurowania na zagranicznych rynkach, o rocznych przychodach sięgających 5 mld zł. Pozwoli utrzymać i stworzyć miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.
Planowany termin zakończenia konsolidacji w ramach PGZ to trzeci kwartał 2014 r.