EnergetykaRopaŚrodowisko

Flisowska: Katastrofa koło Mauritiusa pokazuje jak się kończy zależność od paliw kopalnych

Wyciek ropy koło Mauritiusa. Fot. SATELLITE IMAGE 2020 MAXAR TECHNOLOGIES

Wyciek ropy koło Mauritiusa. Fot. SATELLITE IMAGE 2020 MAXAR TECHNOLOGIES

Zdaniem Greenpeace Polska katastrofa ekologiczna w pobliżu Mauritiusa pokazuje, jak ważne jest odejście od paliw kopalnych w energetyce.

– Mauritius mierzy się z największą katastrofą ekologiczną w swojej historii. Jest to kolejny sygnał alarmowy, który pokazuje nam, jak niebezpieczne jest uzależnienie ludzkości od paliw kopalnych. Ich wydobycie, transport i spalanie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla ludzi, przyrody i klimatu – mówi Joanna Flisowska z Greenpeace Polska.

– Jedynym wyjściem, które pozwoli nam na rozwiązanie tych problemów jest szybkie odejście od paliw kopalnych. Innej drogi nie ma. W tym kontekście największa odpowiedzialność ciąży na rządach i wielkich koncernach paliwowych, które powinny temu procesowi przewodzić i zdecydowanie przyspieszyć przejście na bezpieczne alternatywy – przekonuje rozmówczyni BiznesAlert.pl.

Masowiec uszkodzony u wybrzeży Mauritiusa przełamał się na dwie części. Jest plan ograniczenia szkód na pobliskiej rafie koralowej.

Statek MV Wakashio uderzył 25 lipca w rafę koralową w pobliży wyspy Mauritius, rozlewając około tysiąca ton ropy. Osiadł na mieliźnie w pobliżu rezerwatu przyrody. 15 sierpnia doszło do przełamania jednostki. Przednia część statku ma zostać odholowana na otwarte wody. Jednakże zła pogoda uniemożliwiła działanie w weekend. Trwają dyskusje na temat postępowania z pozostałą częścią jednostki.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X