Kazachstan twierdzi, że Rosja nie przerwie dostaw ropy przez Polskę do Niemiec

27 kwietnia 2024, 07:15 Alert

Doradca ministra energetyki Kazachstanu zapewnia, że Rosja nie ostrzegała jego kraju przed możliwością przerwy dostaw ropy przez Polskę do Niemiec, do Rafinerii Schwedt.

Stolica Kazachstanu Astana / fot. Wikimedia

Reuters sugerował posiłkując się trzema anonimowymi źródłami, że Rosjanie mieli ostrzec Kazachstan o groźbie przerwy dostaw ropy przez Ropociąg Przyjaźń w Polsce ze względu na niejasności w odniesieniu do zapłaty polskiego operatora PERN za usługi pomiarowe.

Czyngis Iljasow, doradca ministra energetyki Kazachstanu, przekonuje, że nie ma takiego zagrożenia a Rosjanie nie ostrzegali Astany. Kazachowie z KazMunaiGas mają słać do Rosnieft Deutschland w Rafinerii Schwedt do 1,2 mln ton ropy w 2024 roku. Surowiec uznawany za pochodzący z pól Kazachstanu, ale posiadający właściwości ropy rosyjskiej REBCO, dociera do Schwedt przez Ropociąg Przyjaźń ciągnący się z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. PERN podkreśla, że jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ropy do Schwedt niezależnie od Ropociągu Przyjaźń. Warto przypomnieć, że wschodnioniemiecka Rafineria Leuna korzysta z naftoportu w Gdańsku i nie musi polegać na dostawach z Rosji. Schwedt także mogłaby zwiększyć dostawy tym szlakiem.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Na strachy Rosji pomoże współpraca Polski i Niemiec w Rafinerii Schwedt