Alert

Unia zamroziła aktywa rosyjskie o wartości 207 mld euro

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że KE nadal dyskutuje o możliwości wykorzystania wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Według Reyndersa wielkość rosyjskich aktywów zablokowanych w Europie wynosi 207 miliardów euro.

– Komisja Europejska omawia możliwość wykorzystania dochodów z rosyjskich aktywów w wysokości 207 mld euro na sfinansowanie odbudowy Ukrainy, która została zamrożona w Europie, w tym aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej – powiedział Reynders podczas konferencji prasowej w Hadze. Według niego Komisja Europejska spodziewa się otrzymywać w ten sposób do 3 mld euro rocznie.

Od października 2022 roku służba prawna Rady UE opracowuje mechanizm, który pozwoli na wykorzystanie zablokowanych aktywów Banku Rosji do odbudowy Ukrainy. Według belgijskiego premiera Alexandra de Croo 90 procent zamrożonych europejskich aktywów Rosji jest przechowywanych w jego kraju, ponieważ to właśnie w Belgii znajduje się depozyt Euroclear.

Estonia przygotowała już schemat prawny, który pozwoli na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Ukrainie. Według różnych szacunków szkody wyrządzone Ukrainie przez działania wojenne szacuje się na 400-700 mld dolarów (365-640 mld euro). Jak donosi Bloomberg, UE nie znalazła podstaw prawnych do całkowitej konfiskaty majątku.

Tymczasem w połowie czerwca Oleg Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych, powiedział, że Ukraina może wykorzystać część zablokowanych rosyjskich aktywów na spłatę długu publicznego.

Kommiersant / Bartosz Siemieniuk

Kaca: Unia Europejska może wykorzystać aktywa rosyjskie do odbudowy Ukrainy


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

50 lat relacji UE–Chiny. Jubileusz w atmosferze napięć

Unia Europejska wyklucza chińskie firmy z przetargów na sprzęt medyczny o wartości 5 mld euro. To odpowiedź na bariery rynkowe...

Chiński chatbot DeepSeek zniknie z Europy? Niemcy podnoszą alarm

Popularna aplikacja AI DeepSeek, opracowana w Chinach, może zniknąć ze sklepów Google Play i App Store. Wszystko z powodu zarzutów...

Udostępnij:

Facebook X X X