Komisja Europejska informuje, że budżet zaakceptowanego przez nią węgierskiego systemu wsparcia na Węgrzech wyniesie w skali roku około 146 mln euro. Jego podstawą są taryfy gwarantowane (feed-in tariffs, FiT) oraz taryfy premium (feed-in premium, FiP).
Z rozliczeń w ramach taryf gwarantowanych będą mogli skorzystać właściciele instalacji OZE o mocy do 500 kW lub większych projektów uznanych za demonstracyjne.
W przypadku instalacji o mocy ponad 500 kW przysługiwać będą taryfy premium przyznawane ponad uzyskaną na rynku cenę energii jako wyrównanie zagwarantowanego wytwórcom poziomu przychodów.
Ponadto, inwestorzy planujący budowę instalacji o mocy ponad 1 MW będą konkurować o wsparcie w postaci taryfy premium w ramach aukcji.
Koszty nowego systemu wsparcia będą przenoszone w ramach specjalnej opłaty doliczanej do rachunków odbiorców końcowych.
– Węgry zapewniły, że pomoc publiczna zostanie ograniczona do projektów, dla których uruchomienia jest konieczna. To zminimalizuje ryzyko zakłócenia konkurencji przez finansowanie publiczne i pomoże w utrzymaniu w ryzach kosztów przenoszonych na konsumentów – komentuje Komisja Europejska.
W 2015 r. udział OZE w konsumpcji energii ogółem na Węgrzech wynosił 14,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla tego kraju cel na 2020 r. to 13 proc.
Natomiast przyjęty przez Budapeszt cel w narodowym planie dla energetyki odnawialnej to 14,65-procentowy udział OZE w krajowej konsumpcji energii elektrycznej na koniec obecnej dekady.
Za ponad połowę krajowej produkcji energii elektrycznej na Węgrzech odpowiada elektrownia jądrowa w Paks, której moc sięga 2 GW, przy czym większa część energii elektrycznej konsumowanej w tym kraju pochodzi z importu.
Węgrzy wspierają również mniejsze instalacje OZE, w przypadku których oferowany jest system pożyczek z zerowym oprocentowaniem. Budżet programu pożyczek wyniesie 350 mln euro, a jego realizację przewidziano do roku 2022.
Programem mogą być objęte instalacje OZE o mocy do 50 kW. W ich przypadku stosowany jest na Węgrzech mechanizm rozliczeń w postaci net-meteringu, w ramach którego producenci zielonej energii są wynagradzani przez operatorów za nadwyżki energii wprowadzonej do sieci.
Dla większych instalacji odnawialnych źródeł energii, o mocy od 50 kW do 500 kW, w nowym węgierskim prawie przewidziany jest system taryf gwarantowanych, do których wypłacania i zakupu zielonej energii jest zobowiązany węgierski operator MAVIR, sprzedający następnie energię na giełdzie HUPX. Przeciętna stawka taryf gwarantowanych, które są przyznawane na okres 12-15 lat, wynosi 31 HUF/kWh, czyli około 0,43 PLN/kWh.