Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej poinformował, że Komisja Europejska zaproponuje zmiany legislacyjne w Zielonym Ładzie, dzięki którym m.in. rolnicy, którzy nie wejdą w dobrowolny ekoschemat, nie będą mieli obowiązku ugorowania 4 procent gruntów – podaje Polska Agencja Prasowa.
W Europie i Polsce trwają protesty rolnicze, gdzie producenci żywności domagają się odstąpienia od Zielonego Ładu oraz uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Europejski Zielony Ład jest jednym z unijnych planów, które umożliwią osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów oraz redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. Jednak na skutek protestów Komisja Europejska zapowiedziała zmiany i złagodzenie przepisów.
– Zmiany na dobrowolność z obowiązku przyniosą lepsze efekty, przez ekoschematy więcej osiągniemy. To są dobre praktyki rolnicze i rolnicy chętnie je stosują. To nie jest przeciw potrzebom ekologicznym – zaznaczył Janusz Wojciechowski.
Dodał również, że Komisja zaproponuje projekt zmian legislacyjnych w aktach ustawodawczych UE, dotyczących obowiązków dla rolników wynikających z Zielonego Ładu. Zastrzegł, że będzie jeszcze wymagana zgoda dla tych propozycji ze strony Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ale że w PE „jest oczekiwanie zmian w tym kierunku”.
Komisarz ds. rolnictwa podkreślił, że rolnik, który nie wejdzie w ekoschemat, nie będzie podlegał obowiązkowi ugorowania 4 procent swoich gruntów.
Inne zmiany proponowane przez KE mają objąć, według Wojciechowskiego, m.in. alternatywę dla płodozmianu w postaci dywersyfikacji upraw oraz możliwość wyłączenia przez państwa członkowskie z kontroli gospodarstw do 10 ha.
Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński
Kosiniak-Kamysz: Europejski Zielony Ład jest zbyt rygorystyczny