KGHM Ajax złożył wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę kopalni. Dokument liczy ponad 18 tysięcy stron i porusza 39 aspektów związanych z budową kopalni.
KGHM Ajax Mining Inc. złożył w Urzędzie ds. Ochrony Środowiska w kanadyjskim regionie Kolumbia Brytyjska oraz w Kanadyjskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota Ajax. Kopalnia ma zostać wybudowana w pobliżu miejscowości Kamloops w zachodniej Kanadzie. Dokument jest niezbędny, by uzyskać pozwolenie środowiskowe na rozpoczęcie inwestycji. Analizuje on wpływ działalności kopalni na otoczenie środowiskowe oraz prezentuje plany dotyczące minimalizowania oddziaływania zakładu górniczego na pobliskie okolice. Dokument zawiera także sekcje dotyczące praw rdzennej ludności, planów w zakresie zarządzania i monitorowania inwestycji oraz procedur dotyczących wypadków i awarii.
– To krok milowy w projekcie Ajax – powiedział Marcin Mostowy, prezes KGHM Ajax. -Nasz zespół przez ponad rok przygotowywał wniosek. Wierzymy, że spełnia on wysokie standardy wymagane w projekcie Ajax i z niecierpliwością czekamy na przejście do fazy formalnej oceny naszego wniosku.
Projekt Ajax zakłada budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota, która pozwoli umocnić pozycję spółki KGHM Polska Miedź S.A. na międzynarodowym rynku producentów miedzi. Zgodnie z obecnym harmonogramem realizacji projektu, KGHM zakłada otrzymanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na przełomie 2016/2017 roku. Ich przyznanie pozwoli rozpocząć budowę kopalni, która będzie jednym z ważniejszych podmiotów przemysłu górniczego w dystrykcie Kolumbia Brytyjska w Kanadzie.
W ramach prac projektowych KGHM kontynuuje konsultację z przedstawicielstwami lokalnej ludności, które występują jako interesariusze w realizacji projektu Ajax. Złożenie aplikacji obejmującej zmianę lokalizacji niektórych elementów infrastruktury zakładu górniczego przez KGHM, jest przykładem ścisłej współpracy z lokalną społecznością oraz mieszkańcami miasta Kamloops.
Regionalny urząd ds. ochrony środowiska w Kolumbii Brytyjskiej ma 30 dni na sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym. Po tym czasie wniosek zostanie upubliczniony i poddany ocenie merytorycznej i konsultacjom społecznym. Urzędnicy zapowiedzieli, że czas na konsultacje społeczne wyniesie 75 dni.
W tym czasie KGHM Ajax będzie także organizatorem sesji otwartych, podczas których będzie służył wyjaśnieniami i odpowiadał na pytania.
– Chcemy by każdy miał szansę uzyskać pełną wiedzę dotyczącą wszystkich aspektów projektu Ajax. Naszym celem jest umożliwienie lokalnej społeczności dostępu do wszystkich informacji jakich potrzebuje – powiedział Clyde Gillespie, szef projektu KGHM Ajax.
Wszystkie szczegóły wniosku będą zamieszczone także na dedykowanej platformie internetowej, która zostanie udostępniona podczas konsultacji. Witryna ta będzie funkcjonowała niezależnie od korporacyjnej strony internetowej spółki.
Źródło: KGHM