Energia elektrycznaInnowacje

KGHM aktualizuje strategię. Stawia na miedź dla elektromobilności i wiatraków (RELACJA)

W Sejmie rozpatrzono informację ministra energii o aktualnym stanie i perspektywach rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. Firma aktualizuje strategię i zamierza zwiększać sprzedaż miedzi dzięki rozwojowi elektromobilności i energetyki wiatrowej.

Prezes KGHM, Marcin Chludziński powiedział, że sektor energetyki, w tym elektromobilność i farmy wiatrowe, będą napędzać popyt na miedź. Przypomniał, że jego spółka jest firmą globalną, bo 80 proc. produkcji surowca produkowanego w jej zakładach jest sprzedawana w świat.

– Nasza globalność to nie tylko obecność w USA i w Chile, ale przede wszystkim sprzedaż zza granicą – powiedział. – Na biznes składa się cena miedzi, koszty i skala wydobycia. Na ceny miedzi wpływu nie mamy. To zależy od koniunktury gospodarczej czy geopolityka, tak jak wojna handlowa USA – Chiny, bo to Chiny są jednym z głównych naszych klientów. Mamy wpływ zaś na skalę wydobycia i jego skalę – tłumaczył prezes.

Chludziński zdradził, że według szacunków KGHM zapotrzebowanie na miedź do 2030 roku wrośnie o 30 procent. Jego zdaniem, także rozwój energetyki, szczególnie odnawialnej, będzie napędzać rozwój KGHM. – Konsumpcja miedzi będzie rosła w transporcie o 3 procent, co będzie napędzane przez rozwój elektromobilności. Dla przykładu zawartość miedzi w pojeździe spalinowym to do 20 -30 kg, a w elektryku to już 120 – 130 kg. W sektorze wiatrowym widać to na przykładzie turbin wiatrowych. Zawartość miedzi w turbinie offshore to 30 ton. Rozwój tych branż to dobre informacje dla sektora. Dla miedzi nie ma ekwiwalentu, a aluminium jeszcze nim nie jest – podkreślił.

Prezes dodał jednak, że warunki wydobycia miedzi pogarszają się na całym świecie, a zawartość miedzi w rudzie się zmniejsza, także w Chile. – Chcemy stabilizować dostęp do rudy. W trendzie wrastającej konsumpcji przy ograniczonej podaży, jesteśmy gotowi na tym budować wartość firmy. Zwłaszcza, że nie ma świecie dużych projektów wydobywczych. Chcemy także stawiać na odzysk miedzi i surowców. Piec WTR daje możliwość przerobu złomu i odzysku metali w hucie w Legnicy – przypomniał.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że aktualizacja strategii KGHM pozwoli na stabilizację wydobycia miedzi i zwiększenie niezależności energetycznej spółki. Tobiszowski powiedział, że zarząd KGHM podjął decyzję o przeglądzie strategii spółki. Koncesje spółki w Polsce to 17,5 mln ton metali w zasobach eksploatacyjnych pozwolą one na utrzymanie wydobycia przez 40 -50 lat. Spółka produkuje rocznie ok 750 tys. ton miedzi.

– W zakresie przeglądu strategii chodziło o zachowanie spójności w obliczu zmieniającego się otoczenia finansowego i zarządzania aktywów. W wyniku przeprowadzonych prac opracowano aktualizację strategii na lata 2019 – 2023. Założenia tej strategii to elastyczność, efektywność, technologia, e-przemysł. To także utrzymanie średniorocznej krajowej produkcji i wreszcie bardzo ważne zwiększenie niezależności energetycznej spółki, to przyszłość poprzez obniżenie kosztów i optymalizacje produkcji, co w przypadku tak dużego podmiotu ma bardzo duże znacznie – powiedział minister. Cele działań zagranicznych to optymalizacja i zwiększenie wydobycia miedzi w chilijskiej kopalni Sierra Gorda.

Przy okazji wystąpienia minister Tobiszowski przypomniał, że Najwyższy Sąd Administracyjny orzekł, że koncesje KGHM na wydobycie soli potasowej koło Pucka została wydana prawidłowo, o czym informował już BiznesAlert.pl.


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X