KGHM pokazał liczby z 2023 roku. Produkcja i finanse na stabilnym poziomie

16 listopada 2023, 09:00 Alert

KGHM przedstawił wyniki produkcyjne i finansowe po dziewięciu miesiącach 2023 roku. Produkcja miedzi i srebra nie ucierpiały, pomimo niepewności otoczenia gospodarczego – podaje koncern.

Proces powstawania anod w Hucie Miedzi "Legnica" fot. KGHM
Proces powstawania anod w Hucie Miedzi "Legnica" fot. KGHM

KGHM przedstawił wyniki po pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku. Produkcja podstawowych metali, czyli miedzi i srebra, ukształtowała się na stabilnym poziomie. Produkcja miedzi z aktywów krajowych wyniosła: górnicza 341 tys. ton, hutnicza 443,5 tys. ton.

– W KGHM kontynuujemy działalność z myślą o zrównoważonym rozwoju i efektywnym zarządzaniu zasobami, ale też stawiamy na innowacyjność i dbałość o środowisko. Chciałem podkreślić, że nasze solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM. Nasze oddziały pracują bardzo sprawnie co przekłada się na zwyżki produkcyjne i wzrost efektywności spółki. Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa nieustannie poszukując jak najbardziej zasadnych ekonomicznie rozwiązań – powiedział prezes Tomasz Zdzikot.

KGHM zanotował wzrost wydobycia urobku wagi suchej o 1,3 procent w porównaniu do 9 miesięcy 2022 roku. O blisko trzy procent wzrosła również produkcja miedzi w koncentracie w miedziowej spółce. Koncern miedziowy informuje również o wyższych wynikach produkcji srebra metalicznego (+ 8 procent) oraz złota (prawie 35 procent). Z kolei produkcja miedzi płatnej z aktywów zagranicznych wyniosła: Sierra Gorda 59,7 tys. ton (55 procent), Robinson 17,3 tys. ton, Carlota 2,9 tys. ton, Zagłębie Sudbury 3,9 tys. ton – czytamy w komunikacie.

Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 648 mln zł, czyli na poziomie osiągniętych rok wcześniej. Skorygowana EBITDA Grupy za 9 miesięcy 2023 roku wyniosła 4 235 mln zł i była niższa o 40 procent od tej zanotowanej za 9 miesięcy 2022 roku. Zmniejszenie skorygowanej EBITDA w porównaniu do 9 miesięcy poprzedniego roku spowodowane było przede wszystkim mniej korzystnym kursem walutowym i spadkiem notowań miedzi przy jednoczesnej presji kosztowej – podaje KGHM.

Spółka od lat podkreśla, że dąży do samowystarczalności energetycznej. W 2023 roku prawie 17 procent ogólnego zużycia energii elektrycznej w koncernie pochodziło z własnych OZE.

KGHM zaznacza, że jego wyniki operacyjne i finansowe są w dalszym ciągu pod wpływem niepewności co do rozwoju globalnej sytuacji makroekonomicznej. Największe oddziaływanie ma mieć inwazja Rosji na Ukrainie i jej konsekwencje, takie jak np. rosnąca inflacja na poszczególnych rynkach.

KGHM / Jędrzej Stachura

Ponad miliard w budżecie od KGHM