KGHM zapewni miedź polskim pociskom

31 lipca 2023, 19:00 Alert

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła skorzystać z miedzi przy produkcji płaszczy amunicji.

Katody miedziane. Fot. KGHM
Katody miedziane. Fot. KGHM

KGHM i PGZ podpisały umowę o współpracy strategicznej, między innymi przy projektach produkcyjnych z priorytetem amunicyjno-rakietowym. To odpowiedź na wyzwania geopolityczne oraz potencjalną synergię pracy stosownych spółek-córek.

– KGHM to jeden z filarów bezpieczeństwa surowcowego kraju. Produkujemy miedź i metale, które mają kluczowe znaczenie w energetyce czy elektronice, znajdując też zastosowanie w branży zbrojeniowej. Współpraca z PGZ – liderem polskiego sektora zbrojeniowego, otwiera nowe możliwości dla synergii naszych działań i umożliwi ściślejszą współpracę także między spółkami należącymi do naszych grup kapitałowych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

– Jedną z ważnych domen naszej grupy jest domena amunicyjna, która w obliczu wojny na Ukrainie nabrała szczególnego znaczenia. Już teraz zwiększyliśmy moce produkcyjne w tym obszarze, ale dzięki współpracy z KGHM mamy szansę na dalszy wzrost produkcji. Cieszę się, że obie nasze grupy kapitałowe będą współpracowały ze sobą na rzecz bezpieczeństwa Polski w tak newralgicznym okresie – podkreślił prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Stronami umowy z Grupy KGHM są spółki: KGHM Polska Miedź S.A., Centrozłom Wrocław S.A., Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A., KGHM Metraco S.A., NITROERG S.A. oraz KGHM ZANAM S.A. Po stronie GK PGZ są to spółki: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Mesko S.A. Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A, Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT sp. z o.o., Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne BELMA S.A.

KGHM / Wojciech Jakóbik

KGHM dementuje informacje o produkcji broni na potrzeby wojska