KGHM optymalizuje działalność wydobywczą w Chile

17 marca 2017, 13:30 Alert
Sierra Gorda
Kopalnia Sierra Gorda w Chile. Fot.: MSP.

KGHM będzie w 2017 roku skupiał się na poprawie uzysku molibdenu projektu Sierra Gorda i optymalizacji procesów produkcyjnych kopalni. Na tę chwilę spółka nie zakłada dużych nakładów inwestycyjnych w Chile – poinformowali przedstawiciele KGHM. Koncern nie zdecydował jeszcze o wdrożeniu projektu usuwania tzw. wąskich gardeł w Sierra Gorda.

„Faza druga (projektu Sierra Gorda – PAP) została wstrzymana ze względu na nowe realia operacyjne tego projektu. Obecnie projekt usuwania tzw. wąskich gardeł nie został ostatecznie przyjęty” – powiedział prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

W listopadzie 2016 r. KGHM podał, że wraz z japońskim partnerem, koncernem Sumitomo, weryfikuje rozwój chilijskiej kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach: dalszy rozwój projektu w oparciu wyłącznie o fazę I inwestycji, realizacja projektu w oparciu o fazę I inwestycji, wraz z działaniem usuwania wąskich gardeł (ang. debottlenecking), scenariusz zakładający dalszy rozwój projektu w oparciu o fazę I i fazę II.

Domagalski-Łabędzki podał, że obecnie KGHM skupia się na doskonaleniu procesów operacyjnych w Sierra Gorda i poprawie uzysku molibdenu. Prezes poinformował, że w kolejnych latach Sierra Gorda będzie w jego ocenie dalej poprawiać wyniki finansowe.

„Doskonalenie procesów operacyjnych to jest to, co jest koniecznie – mówię o procesach operacyjnych a nie dużych, nowych nakładach inwestycyjnych” – powiedział.

„To nad czym pracujemy to poprawa uzysku molibdenu, gdzie pierwotne założenia poczynione przy decyzji o inwestycji nie realizują się. Produkcja miedzi w Sierra Gorda mieści się natomiast w założeniach. Dojście do zakładanych, pełnych wartości jest tu zakładane poprzez doskonalenie procesów optymalizacyjnych” – dodał.

W 2016 roku wydobycie molibdenu w Sierra Gorda wzrosło do 12,2 mln funtów z 8,3 mln funtów w 2015 roku. Większość wydobywanego w grupie KGHM molibdenu pochodzi właśnie z Chile.

Stefan Świątkowski, wiceprezes ds. finansowych poinformował, że na poziomie grupy KGHM nakłady inwestycyjne mogą wynieść ok. 3 mld zł.

„(Nakłady inwestycyjne – PAP) mogą być mniej więcej na poziomie skonsolidowanym takie jak w jednostkowym” – powiedział.

KGHM podał w czwartek, że zakłada w 2017 r. realizację 2,09 mld zł inwestycji rzeczowych i 1,02 mld zł kapitałowych.

Polska Agencja Prasowa