Szyb KGHM otrzymał patrona, a kopalnia dłuższe życie

11 stycznia 2024, 08:30 Alert

KGHM wybrało patrona dla szybu GG-1 w Kwielicach, został nim profesor Józef Zwierzycki. Jest to polski geolog, który umożliwił odkrycie złóż miedzi na Dolnym Śląsku. Dzięki temu szybowi przedłużono funkcjonowanie kopalń Polkowice-Sieroszewice i Rudna.

Tablica upamiętniająca profesora Józefa Zwierzyckiego. Źródło: KGHM

Budowa szybu GG-1, obecnie imienia profesora Józefa Zwierzyckiego, rozpoczęła się w 2010 roku. W 2012 powstała wieża szybowa mająca wysokość 45,5 metra i ważąca 1100 ton. 11.12.2013 roku  wydobyto pierwszy kubełek urobku. Szyb wyróżnia się kaskadowym systemem odwadniania, który chroni go przed zlaniem wodą. Obecnie trwają prace przygotowujące do zabudowy zbrojenia. Szyb posiada głębokość 1348 metrów i średnicę, w świetle budowy, 7,5 metra. Szyb imienia profesora Józefa Zwierzyckiego jest szybem wdechowym, tym, którym powietrze dostaje się do kopalni. Jednocześnie będą nim transportowani ludzie oraz materiały.

GG-1 ma udostępnić nowe złoża miedzi, co przedłuży okres działania kopalń Polkowice-Sieroszewice i Rudna. Polepszy też warunki pracy poprzez poprawę klimatyzacji i wentylacji.

Profesor Józef zwierzyniecki był polskim geologiem. Dzięki jego pracy naukowej z 1951 roku odkryto złoża miedzi na Dolnym Śląsku. Specjalizował się w geologii Ziem Odzyskanych i po wojnie współtworzył Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Zwierzycki zasłynął jako prekursor koncepcji występowania złóż miedzi na obszarze monokliny przedsudeckiej. Została ona potwierdzona empirycznie w 1957 roku.

– Jest to dla KGHM Polska Miedź bardzo ważna chwila – chodzi tu nie tylko o nowy szyb, ale także uhonorowanie nazwiskiem patrona, którego myśl, wiedza i uparte dążenie do wykonania odwiertów, we wskazanych przez siebie miejscach, doprowadziły do podjęcia, przez ówczesny Centralny Urząd Geologii, decyzji o zleceniu prac poszukiwawczych podległym sobie jednostkom. Wieloletnia praca wielu osób, konferencje, rozmowy, pisma, projekty uchwał i wystawy w Sejmie RP doprowadziło do tego symbolicznego aktu – dla nas wszystkich jest to powód do głębokiego wzruszenia – powiedział profesor Mariusz Orion Jędrysek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Uroczystość nadania imienia profesora Józefa Zwierzyckiego szybowi GG-1 to szczególne wydarzenie, które łączy historię górnictwa miedziowego z wielkimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Szyb będzie symbolem ciągłości, innowacyjności i zaangażowania KGHM w rozwój branży wydobywczej. Niech pasja Józefa Zwierzyckiego będzie nadal inspiracją dla nowych pokoleń górników. Jesteśmy dumni z szybu, który jest jedną z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największym podziemnym projektem w branży metali nieżelaznych w Europie. Jesteśmy dumni z pionierów Polskiej Miedzi, którym zawdzięczamy miano lidera branży i dzięki którym nadal się rozwijamy – powiedział podczas wydarzenia Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM.

KGHM / Marcin Karwowski