AlertEnergetykaSurowce

KGHM zrealizował plany produkcyjne w pierwszym kwartale 2024 roku

Miedziane katody. Fot. KGHM

Miedziane katody. Fot. KGHM

KGHM poinformował o wynikach z pierwszych trzech miesięcy 2024 roku. Spółka zrealizowała plany produkcyjne miedzi płatnej i w koncentracie.

KGHM poinformował o zrealizowaniu zakładanej produkcji na pierwszy kwartał 2024 roku, w zakresie głównych linii produktowych. Spełnienie celu dotyczy zarówno aktywów krajowych jak i zagranicznych.

Produkcja miedzi płatnej wzrosła o dwa procent, w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniosła 179 tysięcy ton. Wytwarzanie miedzi w koncentracie, w Polsce, wzrosła również o dwa procent w ujęciu rok do roku, osiągając poziom 102,5 tysięcy ton. Spółka poinformowała, że wzrost wynika z lepszej jakości urobku i przerabiania go na produkt. Wydobycie nie zmieniło się w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku.

KGHM wyprodukował 146,2 tysięcy ton miedzi elektrolicznej i była niższa o 2,9 tysięcy ton w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy poprzedniego roku. Jednak wartość jest zgoda z założeniami produkcyjnymi spółki. Spółka wyprodukowała 310 ton srebra metalicznego, czyli o 65,1 ton mniej, co jest skutkiem planowanego remontu technologiczne na wydziale metali szlachetnych w głogowskiej hucie oraz wcześniejszych remontów.

W Sierra Gorda wyprodukowano 17 tysięcy ton miedzi, z czego udział KGHM wyniósł 55 procent. Spadek w stosunku do poprzedniego roku wynika z niższej zawartości miedzi w rudzie i niższego uzysku metali.

W segmencie KGHM International spółka zanotowała wzrost o 100 procent, do 16 tysięcy ton. Przekazała w komunikacje, że jest to efekt poprawy parametrów kopalni Robinson, co zaowocowało wyższą zawartością miedzi w rudzie (o 36 procent), wyższym uzyskiem (o 60 procent) i wyższym wydobyciem (o 67 procent).

KGHM osiągnął w pierwszym kwartale 8,3 miliardów złotych skonsolidowanego przychodu ze sprzedaży, 1,6 miliardów złotych EBITDA i 0,4 miliarda złotych zysku netto.

– Na zmniejszenie przychodów oraz wyniku operacyjnego, w relacji rok do roku, miał wpływ mniej korzystny średni kurs walutowy dolar-złotówka oraz spadek notowań miedzi. Rejestrowane w drugiej połowie marca wzrosty cen metali szlachetnych nie przełożyły się w perspektywie pierwszego kwartału na bardziej stanowczą reakcję inwestorów. W pierwszym kwartale 2024 roku średni kurs dolara do złotówki był o dziewięć procent niższy od kursu z pierwszego kwartału 2023. W efekcie cena miedzi wyrażona w PLN była w o blisko 14 procent niższa niż rok wcześniej. W trzech pierwszych miesiącach 2024 roku przychody przekroczyły 10 procent przychodów z umów z klientami grupy kapitałowej z jednym odbiorcą i wyniosły już 834 miliony złotych. W okresie porównywalnym z żadnym odbiorcą nie zrealizowano przychodów przekraczających 10 procent przychodów z umów z klientami z grupy kapitałowej – poinformowała spółka w komunikacie.

KGHM poinformował również, że wskaźnik dług netto do EBITDA na koniec kwartału wyniósł 1,5.

W omawianym okresie spółka wykonała 11,7 kilometrów nowych wyrobisk górniczych. W Hucie Miedzi Legnica trwa odbiór dokumentacji elektrycznej i uruchomienie procesów wytwórczych oraz prefabrykacji elementów w projekcie modernizacji elektrorafinacji. Nadbudowa grobli na Żelaznym Moście przebiega zgodnie z harmonogramem. KGHM przeprowadza również wymianę parku maszyn, zakupiono 69 maszyn górniczych, które trafią do trzech zakładów.

Firma inwestuje w projekty odnawialnych źródeł energii w ramach realizacji polityki klimatycznej. Dzięki przejęciu udziałów w trzech spółkach celowych zwiększyła liczbę farm fotowoltaicznych do ośmiu o łącznej mocy 47 MW. W omawianym okresie źródła OZE KGHM pokryły 23,93 procent ogólnego zużycia energii elektrycznej w KGHM.

KGHM / Marcin Karwowski

KGHM rekomenduje wypłatę dywidendy i pokrycie straty za 2023 roku


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X