KGHM: Wysoka produkcja w Polsce i stabilna sytuacja finansowa w pierwszym półroczu 2023 roku

17 sierpnia 2023, 20:00 Atom

– KGHM Polska Miedź w zmiennej sytuacji makroekonomicznej na światowych rynkach utrzymuje bezpieczne wyniki produkcyjne i finansowe w pierwszym półroczu 2023 roku – czytamy w komunikacie. – Pierwsze półrocze tego roku w Grupie KGHM to konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych, zgodnie z założonym najwyższym w historii CAPEX-em.

Miedziane katody. Fot. KGHM
Miedziane katody. Fot. KGHM

– Dzięki skutecznemu zarządzaniu skoncentrowanemu na efektywności oraz optymalizacji kosztów osiągamy nasze cele. Pozwala to, mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, na utrzymanie mocnej pozycji na światowych rynkach, ale też na podejmowanie odważnych decyzji inwestycyjnych i poszukiwanie nowych kierunków biznesowych, jak budowa nowych szybów i Warzelni Soli w Zagłębiu Miedziowym. Dzięki różnorodnym działaniom w obszarze wydobycia, KGHM zapewnia bezpieczeństwo surowcowe kraju oraz jest filarem gospodarczym Polski – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Wyniki KGHM z pierwszego kwartału 2023 roku

KGHM podaje, że produkcja górnicza miedzi w koncentracie w tej spółce wyniosła 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko 2 procent w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). – Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (I półrocze 2023 roku) w stosunku do 296,3 tys. ton (I półrocze 2022 roku). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co stanowi najlepszy półroczny wynik miedziowego giganta do porównywalnego okresu od 2004 roku – wskazuje spółka, dodając, że produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699 ton (+ 31 ton w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

Przychody w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosły 17 757 mln zł. O ponad 21 procent wzrosła realizacja CAPEX-u w miedziowej spółce. – Na zawirowania cen metali największy wpływ wywarła wojna na Ukrainie. KGHM, pomimo dynamicznej sytuacji na rynku surowców energetycznych, posiada pełną zdolność do utrzymania ciągłości procesów produkcyjnych i technologicznych – podsumowuje KGHM.

Plany

– Zgodnie z założeniami budżetowymi w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Zakładane na 2023 rok rzeczowe nakłady inwestycyjne KGHM wynoszą 3 250 mln zł, natomiast pozostałe nakłady inwestycyjne 2 129 mln zł – czytamy dalej w wyliczeniach KGHM.

– Miedziowy gigant realizuje również program rozwoju energetyki, zmniejszający udział energii konwencjonalnej i zwiększający niezależność energetyczną spółki. Dotyczy to również planów inwestycyjnych związanych m.in. z transformacją energetyczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją – czytamy w komunikacie.

KGHM / Wojciech Jakóbik