AktualnościSurowce

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

Szyb górniczy. Fot. KGHM

Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2 „Odra”, Retków oraz Gaworzyce. Inwestycja to koszt na poziomie 9 miliardów złotych.

KGHM podaje, że rozpoczęcie rozpoznania geologiczno-hydrologicznego planowane jest na przełom lipca-sierpnia bieżącego roku. Prace potrwają najpóźniej do 2027 roku. To pierwszy etap działań związanych z przyszłą budową trzech nowych szybów dla Zakładów Górniczych Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice. Szacunkowy koszt inwestycji to minimum 9 miliardów złotych, a jej głównymi wykonawcami będą należące do Grupy Kapitałowej KGHM spółki PeBeKa S.A. oraz Cuprum sp.z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac przygotowawczych dla projektów budowy trzech nowych szybów. To niezbędne inwestycje, które mają strategiczne znaczenie dla przyszłości KGHM oraz Zagłębia Miedziowego. Zapewnią nam bezpieczne i stabilne funkcjonowanie na najbliższe dziesięciolecia. […] Istotnym czynnikiem mającym wpływ na przyspieszenie inwestycji w projekty krytyczne dla przyszłości Spółki miała zapowiedź zmian w formule tzw. podatku miedziowego. Nowe szyby umożliwią nam dalszą eksploatację złóż koncesyjnych oraz perspektywicznych i będą stanowić kluczowy element funkcjonowania i rozwoju Głównego Ciągu Technologicznego KGHM. Jest to szczególne ważne w dzisiejszym otoczeniu geopolitycznym, gdzie surowce krytyczne, w tym miedź, odgrywają coraz większą rolę nie tylko w kontekście biznesowym, lecz również bezpieczeństwa publicznego – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM.

– Decyzja o rozpoczęciu rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla szybów Retków, Gaworzyce oraz GG-2 „Odra” to przełomowy moment zarówno w rozwoju Zakładów Górniczych Rudna i Polkowice-Sieroszowice, jak również całego KGHM. Sprawna realizacja tego etapu umożliwi nam precyzyjne określenie warunków geologicznych dla poszczególnych lokalizacji, a tym samym wybór optymalnej technologii oraz rodzaju obudowy głębionych szybów. Będzie to miało fundamentalne znaczenie zarówno dla czasu realizacji całej inwestycji, jak i potrzebnych nakładów finansowych – powiedział Zbigniew Bryja, wiceprezes ds. rozwoju KGHM.

– Naszym priorytetem jest zaangażowanie w realizację kluczowych inwestycji przede wszystkim podmiotów, które posiadają kompetencje i ogromne doświadczenie w wykonywaniu kompleksowych projektów górniczych. Współpraca ze spółkami z Grupy Kapitałowej KGHM, które posiadają wysoko wykwalifikowaną kadrę, pozwoli na sprawne przeprowadzenie prac projektowych. Dodatkowym atutem jest także perspektywa rozwoju Zagłębia Miedziowego – projekty inwestycyjne pozytywnie wpłyną na lokalny rynek pracy – powiedział Piotr Stryczek, wiceprezes ds. korporacyjnych KGHM.

Odwierty i technologia

KGHM tłumaczy, że etap rozpoznania geologiczno-hydrologicznego umożliwia precyzyjne określenie docelowej lokalizacji szybu w oparciu o szczegółowe badania geologiczne realizowane m.in. za pomocą odwiertów badawczo-obserwacyjnych. Jego celem jest również wybór optymalnej technologii głębienia oraz określenia głębokości mrożenia górotworu.

KGHM obecnie użytkuje w Polsce 28 szybów górniczych (ZG Lubin 7, ZG Rudna 11, ZG Polkowice-Sieroszowice 10). Historycznie zgłębił 31 szybów, jednak trzy z nich zostały już zlikwidowane w wyeksploatowanych partiach złoża.

Nowe szyby Retków oraz GG-2 „Odra” będą docelowo pełnić funkcję materiałowo-zjazdową, natomiast Gaworzyce będzie szybem wentylacyjnym wydechowym. Spółka prowadzi również prace związane z zabudową wyposażenia w szybie GG-1, który obecnie pełni funkcje wentylacyjne, a docelowo będzie pełnił również funkcję materiałowo-zjazdową. Szyb GG-1 został zgłębiony na pełną głębokość 1348 metrów, a jego zbicie z wyrobiskami dołowymi nastąpiło w 2023 roku – czytamy w komunikacie.

KGHM / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Słońce Polsatu nie zachodzi nigdy

Zygmunt Solorz, zwany przez przyjaciół "Słońcem Polsatu", od dziś nie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus. Ale czy ta...

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X