AlertAtomEnergetyka

Polscy studenci odwiedzili Koreę by uczyć się o reaktorach

Źródło: KHNP

KHNP poinformowało o wizycie polskich studentów w Korei, celem poszerzenia wiadomości o koreańskiej energetyce jądrowej. Użycie reaktorów AP1400 jest rozważane w Pątnowie, ale polski rząd nie podejmie decyzji dopóki ich użycie jest przedmiotem sporu prawnego USA-Korea.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) poinformowało o wizycie polskich studentów w Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w Korei Południowej. Wizyta odbyła się 10 maja bieżącego roku, w ramach inauguracji proces mentoringowy. Jest to rezultat podpisania umowy między KHNP, a KINGS dziewiątego kwietnia 2024 roku.

Ideą inicjatywy jest dostarczenie studentom KINGS, w tym wywodzącym się z krajów dopiero budujących energetykę jądrową, szczegółowej wiedzy dotyczącej koreańskiej technologii jądrowej oraz udzieleniu porad dotyczących rozwoju zawodowego uczestników.

Od uruchomienia programu w 2021 roku 30 studentów z Polski wzięło aktywny udział w projekcie, między innymi zwiedzają obiekty jądrowe w Korej Południowej.

Sesja mentoringowa, która odbyła się 10 maja zawierała rozmowę z ekspertami jak i wizyty w Energy-Tower i centrum PR KHNP.

Użycie technologia APR1400 wykorzystywana przez KHNP jest rozważane w elektrowni jądrowej w Pątnowie. Według rządu USA i Westinghouse jest to technologia amerykańska i jej użycie w innych krajach wymaga zgody Departamentu Energii USA. Koreańczycy odrzucają tę interpretację, spór trwa. Podczas konferencji GAZTERM do sprawy odniósł się Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Dopóki nie ma rozstrzygnięcia sporu technologicznego USA-Korea o atom nie możemy podejmować takiego ryzyka – powiedział odnosząc się do potencjalnej inwestycji w Pątnowie.

KHNP / Marcin Karwowski

Bando: Szukamy najlepszych do zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X