Polscy studenci odwiedzili Koreę by uczyć się o reaktorach

18 maja 2024, 07:00 Alert

KHNP poinformowało o wizycie polskich studentów w Korei, celem poszerzenia wiadomości o koreańskiej energetyce jądrowej. Użycie reaktorów AP1400 jest rozważane w Pątnowie, ale polski rząd nie podejmie decyzji dopóki ich użycie jest przedmiotem sporu prawnego USA-Korea.

Źródło: KHNP

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) poinformowało o wizycie polskich studentów w Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w Korei Południowej. Wizyta odbyła się 10 maja bieżącego roku, w ramach inauguracji proces mentoringowy. Jest to rezultat podpisania umowy między KHNP, a KINGS dziewiątego kwietnia 2024 roku.

Ideą inicjatywy jest dostarczenie studentom KINGS, w tym wywodzącym się z krajów dopiero budujących energetykę jądrową, szczegółowej wiedzy dotyczącej koreańskiej technologii jądrowej oraz udzieleniu porad dotyczących rozwoju zawodowego uczestników.

Od uruchomienia programu w 2021 roku 30 studentów z Polski wzięło aktywny udział w projekcie, między innymi zwiedzają obiekty jądrowe w Korej Południowej.

Sesja mentoringowa, która odbyła się 10 maja zawierała rozmowę z ekspertami jak i wizyty w Energy-Tower i centrum PR KHNP.

Użycie technologia APR1400 wykorzystywana przez KHNP jest rozważane w elektrowni jądrowej w Pątnowie. Według rządu USA i Westinghouse jest to technologia amerykańska i jej użycie w innych krajach wymaga zgody Departamentu Energii USA. Koreańczycy odrzucają tę interpretację, spór trwa. Podczas konferencji GAZTERM do sprawy odniósł się Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Dopóki nie ma rozstrzygnięcia sporu technologicznego USA-Korea o atom nie możemy podejmować takiego ryzyka – powiedział odnosząc się do potencjalnej inwestycji w Pątnowie.

KHNP / Marcin Karwowski

Bando: Szukamy najlepszych do zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną (ROZMOWA)