Kijów: Iran chce słać ropę przez Ukrainę do UE

5 sierpnia 2016, 06:45 Alert
ważne ropa

(Regnum/Wojciech Jakóbik)

Agencja informacyjna Regnum donosi, że Ukraina chce wykorzystać ropociąg Odessa-Brody do dostaw irańskiej ropy do Unii Europejskiej.

– Ropociągi Odessa-Brody działają. Płynie nimi obecnie ropa Azeri Light. Musimy je wykorzystać do eksportu ropy do krajów europejskich: do Czech, Austrii i Słowacji. Są już stosowne porozumienia z Azerbejdżanem – przyznał minister energetyki i przemysłu węglowego Igor Nasałyk.

Podkreślił, że pozostają pewne techniczne problemy do przezwyciężenia, ale wspomnianym szlakiem mogłaby docierać do Europy ropa irańska. – Iran jest gotów dostarczać ropę przez Ukrainę do Europy – zadeklarował minister.

Reanimacja?

Aby słać ropę do krajów Unii Europejskiej, ropociąg Odessa-Brody musiałby zostać przedłużony o odcinek europejski. Pierwotnym zamysłem było wykorzystanie spółki Sarmatia do budowy odcinka do Płocka i Gdańska w Polsce. Polacy nie podjęli jednak decyzji o powrocie do projektu, pomimo zainteresowania tym Sarmatii. Do końca roku ma zostać wykonana ponowna ocena opłacalności przedsięwzięcia.

Igor Nasałyk nie wspomniał o Polsce w swej wypowiedzi. Wobec braku jasnego sygnały z Warszawy, Kijów może się zwrócić z inicjatywą do Pragi i Bratysławy.

Więcej: Reanimacja Odessa-Brody-Gdańsk. Nowa wizja ma przywrócić sens inwestycji