Kijów uniezależni się od Moskwy? Reforma Naftogazu na ostatniej prostej

3 października 2017, 16:30 Alert

29 września Naftogaz Ukrainy, który posiada 100 proc. udziałów w Ukrtransgazie, uzgodnił dokonanie wewnętrznej reorganizacji Uktransgazu w celu stworzenia w ramach jego struktury Operatora Gazowych Sieci Przesyłowych Ukrainy.

Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz
Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz

Reorganizacja jest praktycznym krokiem dla wydzielenia funkcji operatora sieci przesyłowej (GTS) (tzw. unbundling) założonym w postanowieniu ukraińskiego rządu z 1 lipca 2016 roku.

W nowej strukturze Uktransgazu będą skupione wszystkie procesy biznesowe, aktywa i specjaliści konieczni oraz wystarczający dla zapewnienia przesyłu gazu na terytorium Ukrainy. Po pełnym, prawnym wydzieleniu od Naftogazu nowa struktura będzie mogła przejść certyfikację operatora sieci przesyłowej zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Naftogaz i Uktransgaz przedstawiły Sekretariatowi Wspólnoty Energetycznej plan wewnętrznej reorganizacji Uktransgazu i otrzymał zgodę europejskiego organu, upoważnionego do oceny tego na ile realizowane reformy rynku gazu są zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy.

Poparcie Wspólnoty Energetycznej

– Proponowana wewnętrzna restrukturyzacja jest to bardzo właściwym i pierwszym, rzeczywistym krokiem w kierunku wydzielenia operatora GTS, który widzimy po stronie ukraińskiej. Krok ten podejmują ludzie, którzy rozumieją znacznie lepiej od innych, że pomoże to rządowi we właściwy sposób zakończyć wydzielenie operatora – powiedział Janez Kopacz, dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej.

– Tranzyt gazu do Europy oraz dostawy do ukraińskich odbiorców nie mogą być wstrzymane chociażby na jeden dzień. Jest to obowiązek wszystkich uczestników tego procesu. Aby wydzielenie operatora ze struktury Naftogazu odbyło się w maksymalnym stopniu bez zakłóceń opracowaliśmy plan praktycznych działań, który powstał o doświadczenia innych państw. Właśnie te kroki poparł Sekretariat – powiedział prezes Naftogazu Andriej Kobolew.

Przedstawione propozycje są rezultatem wielomiesięcznych prac specjalistów Naftogazu, Ukrtransgazu oraz ekspertów PwC, którzy mają bogate doświadczenie w przeprowadzeniu analogicznych projektów w Polsce, Niemczech oraz Grecji.

Reformy na Ukrainie

Warto przypomnieć, że zgodnie z przyjętą w 2015 roku ustawą o rynku gazu trwa proces restrukturyzacji Naftogazu, polegający na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Podobnie jak w przypadku reformy sektora elektroenergetycznego, podział Naftogazu jest jednym z warunków dalszego udzielania kolejnych transz kredytów przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uzależnił dalsze kredyty na zakup gazu od reformy Naftogazu. Warto także podkreślić, że proces reform sektora energetycznego nad Dnieprem jest popierany przez Unię Europejską.

Naftogaz/Piotr Stępiński