– Kłamstwo to zło! Myślcie krytycznie i nie bójcie się mówić prawdy! – zaapelowali do licealistów Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek na Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat.
W Tomaszowie Lubelskim trwa Międzynarodowa Konferencja Klubu Europy Karpat pt. „Między informacją a dezinformacją. Czy cenzura wpływa na społeczeństwo?”.
Więcej tutaj: Jak dezinformacja i cenzura zmieniają Polskę?
Krytyczne myślenie
Wydarzenie otworzył panel, moderowany przez Tomasza Zielińskiego, przewodniczącego Klubu Europy Karpat w Tomaszowie Lubelskim. W dyskusji o dezinformacji i cenzurze w mediach wzięli udział były premier Mateusz Morawiecki, były minister edukacji Przemysław Czarnek i dziennikarz specjalizujący się w walce z dezinformacją – Wojciech Surmacz.
– Bez wolnych mediów nie ma demokracji. Dlatego bądźcie odważni! Myślcie krytycznie i nie bójcie się mówić prawdy! – apelował Mateusz Morawiecki do setek młodych ludzi obecnych na sali gimnastycznej w II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego, ul. Żwirki i Wigury 3 w Tomaszowie Lubelskim.
– I pamiętajcie: dezinformacja to po prostu kłamstwo. To czyste zło! – przypominał Przemysław Czarnek.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się trzy panele:
- Jak dezinformacja i cenzura wpływają na współczesną politykę? – z udziałem Mateusza Morawieckiego, Przemysława Czarnka i Wojciecha Surmacza. Moderator: Tomasz Zieliński.
- Młodzież w mediach społecznościowych to łowcy czy ofiary fake newsów? – z udziałem Oskara Szafranowicza, Mirony Hołdy i Krzysztofy Nagowskiej. Moderator: Gabriela Kurantowicz.
- Czy cenzura jest narzędziem sprawowania władzy? – z udziałem: Piotra Nisztora, Adriana Stankowskiego i ks. Sylwestra Zwolaka. Moderator: Henryk Karwan.
Trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat pt. „Między informacją a dezinformacją. Czy cenzura wpływa na społeczeństwo?” odbywa się w dniach 24-25 października 2024 roku w II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego, ul. Żwirki i Wigury 3 w Tomaszowie Lubelskim.
Celem tego wydarzenia, które Media Alert objął patronatem, jest przedstawienie negatywnych skutków rozpowszechniania dezinformacji – zwłaszcza na obszarze przygranicznym. W warsztatach i panelach dyskusyjnych biorą udział eksperci, którzy starają się tłumaczyć uczestnikom, jaka jest różnica między informacją i dezinformacją oraz jak je rozróżnić. W tym roku dodatkowym tematem będzie walka z cenzurą w mediach.