InfrastrukturaKolejeWszystko

Kogut: Prywatyzacja spółek z Grupy PKP to krok w błędnym kierunku

Prezes Grupy PKP SA Jakub Karnowski zapowiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prywatyzację – jeszcze w tym roku – kilku spółek kolejowych: PKP Energetyka, PKP Informatyka i TK Telekom poprzez znalezienie dla nich branżowego inwestora. PKP Intercity miałaby być sprywatyzowane nie wcześniej niż w 2017 r. ze względu na obecnie złą sytuację finansową tej spółki.

– Pogarszanie się kondycji spółek PKP zaczął się od ich usamorządowienia. Utworzono przy tym wiele spółek kolejowych, pracownikom których gwarantowano zatrudnienie. A obecnie  odwiedzają oni moje biuro senatorskie, informując, że mają zatrudnienie jedynie na trzy miesiące – twierdzi w rozmowie z naszym portalem senator Stanisław Kogut (PiS).

Jego zdaniem w ten sposób władze tych spółek faktycznie doprowadzają do redukcji zatrudnienia, a jednocześnie wprowadzają na stanowiska menedżerskie swoich ludzi. Jednocześnie twierdzą, że w ten sposób dokonywane są oszczędności. To jednak nie jest zgodne z prawdą.

– Kolejarze informują nas, że kierownictwa ich firm przyznają sobie premie kwartalne po 150 tys. zł, podczas gdy większość szeregowych kolejarzy zatrudniana jest na minimalnych stawkach, 1680 zł brutto – mówi dalej Kogut. – Uważam, że jest to błędny kierunek działania. Kierownictwo PKP powinno wziąć przykład z kolei niemieckich, DB. Najpierw rozbito je na szereg spółek. Zaś obecnie zaczyna się tam proces ich scalania. To jest naprawdę tańsze, niż dawanie pracy spółkom zewnętrznym.

Senator uważa, że decyzja o prywatyzowaniu kolejnych spółek z Grupy PKP to krok w błędnym kierunku. I to nie pierwszy taki zły krok – wystarczy choćby przypomnieć decyzję o zakupie Pendolino dla PKP Intercity od firmy włoskiej, w sytuacji, gdy funkcjonują firmy polskie, które mogłyby wyprodukować równie dobry tabor, za to po niższej cenie. Ktoś powinien za to ponieść odpowiedzialność.

– Dla mnie dokonywana obecnie w spółkach PKP restrukturyzacja, mająca poprzedzać ich prywatyzację, to w istocie „dyrektoryzacja” – twierdzi Kogut. – Działając w taki sposób chce się obejść konieczność łożenia na Fundusz Własności Pracowniczej i w brutalny sposób zredukować zatrudnienie. Przy okazji obsadza się stanowiska kierownicze ludźmi Balcerowicza.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X