Kolejna dostawa LNG z Kataru w niedzielę. Z USA – w pierwszej dekadzie czerwca

18 maja 2017, 14:30 Alert
20170322_Trzynasta dostawa LNG 1
fot. Gaz-System

Jak dowiedział się portal BiznesAlert.pl, w niedzielę, 21 maja br. do polskiego terminalu LNG ma przybyć kolejna już dostawa LNG z Kataru. Niedługo po tym, na początku czerwca na polski Bałtyk ma wpłynąć spotowa dostawa LNG w USA.

Metanowiec o nazwie Mesaimeer spodziewany jest w polskim gazoporcie 21 maja br. o godzinie 6 rano. Pływa on po banderą Wysp Marschalla, a został zwodowany w 2009 roku. Jest on obecnie na wysokości Półwyspu Jutlandzkiego.

Od połowy zeszłego roku praktycznie co miesiąc do Polski dopływa nowa, komercyjna ,dostawa LNG. PGNiG, który podpisał 20 letni kontrakt na dostawy LNG od Qatargas, zamówił ponad to spotowe dostaw z Norwegii w maju ub. roku. Jak zapewniał wówczas PGNiG, był to wówczas manewr, mający na celu przetestowanie zakupów spotowych. Teraz PGNiG testuje podobnie zakupy spotowe, ale dokonane przez ich biuro tradnigowe w Londynie. Chodzi o dostawy gazu od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Według informacji BiznesAlert.pl dostawa z USA odbędzie się między 7 a 10 czerwca.

Operatorem polskiego terminalu LNG jest Gaz-System.

Bartłomiej Sawicki