Kolejne opóźnienie uruchomienia elektrowni jądrowej w Finlandii

11 kwietnia 2019, 08:45 Alert

Konsorcjum Areva-Siemens poinformowało, że prace przy końcowej fazie inwestycji budowy bloku jądrowego Olkiluoto 3 w Finlandii nie przebiegają zgodnie z planem – poinformował inwestor firma Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Wiele wskazuje na to, że termin oddania bloku do eksploatacji może zostać kolejny raz przesunięty.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons

Konsorcjum wykonawców poinformowało inwestora, że w pierwszym kwartale 2019 roku prace nie przebiegały zgodnie z zaktualizowanym w listopadzie ubiegłego roku harmonogramem. Ubiegłoroczny harmonogram zakładał, że w czerwcu br. zostanie przeprowadzona operacja załadunku paliwa do reaktora, a w październiku 2019 r. blok miał zostać przyłączony do sieci elektroenergetycznej, by w styczniu przyszłego roku rozpocząć regularną produkcja energii elektrycznej.

Z informacji przekazanych ostatnio przez konsorcjum Areva-Siemens inwestorowi wynika, że załadunek paliwa nie nastąpi przed końcem sierpnia br.
– Chociaż ten nowy przegląd harmonogramu przekazany przez dostawcę instalacji jest oczywiście rozczarowujący, ważne jest, aby testy rozruchowe były wykonywane z najwyższą starannością – skomentował Jouni Silvennoinen, dyrektor projektu Olkiluoto 3.

Przypominamy, że Olkiluoto 3, to jeden z dwóch realizowanych w Europie projektów budowy bloku jądrowego EPR. Roboty budowlane przy tym projekcie rozpoczęły się wiosną 2005 r. i zgodnie z kontraktem blok miał rozpocząć produkcję energii elektrycznej wiosną 2009 r. Drugi projekt, Flamanville we Francji też jest mocno opóźniony. Budowa rozpoczęła się w 2007 roku i pierwotnie termin uruchomienia bloku był wyznaczony na 2014 r. Jednak rok przed planowanym zakończeniem budowy przesunięto go na 2016 r., a w 2015 roku ustalono termin zakończenia realizacji inwestycji na koniec 2018 r. Ostatnio przedstawiony przez inwestora – EDF harmonogram zakłada, że czwartym kwartale br. ma zostać ukończyć załadunek paliwa jądrowego.
CIRE.PL