Kolejny akt wojny technologicznej USA-Chiny. Chodzi o drony

31 lipca 2023, 19:00 Alert

Chińczycy wprowadzili ograniczenia eksportu dronów i niektórych technologii potrzebnych do ich produkcji z powodów bezpieczeństwa w obliczu narastającej wojny technologicznej z USA. Wcześniej ograniczyli eksport ziem rzadkich a Amerykanie – sprzętu do produkcji chipów.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Reuters podaje, że Chiny wprowadziły ograniczenia eksportu silników, laserów, sprzętu komunikacyjnego i systemów antydronowych, które będą obowiązywać od pierwszego września 2023 roku.

Chińczycy są ważnymi producentami dronów a ponad połowa z tych sprzedawanych w USA pochodzi właśnie z chińskiej firmy DJI. W przeszłości ta spółka była oskarżana przez niemieckiego dystrybutora o przekazywanie Rosji danych o pozycjach wojskowych Ukraińców, ale odrzuciła te zarzuty. Ministerstwo handlu Chin uznało, że Zachód rozprzestrzenia fałszywe informacje o eksporcie chińskich dronów na front.

Ograniczenie eksportu dronów oraz ich technologii z Chin to kolejny ruch po podobnych restrykcjach wysyłki za granicę metali ziem rzadkich z Państwa Środka potrzebnych do produkcji układów scalonych. Była to odpowiedź na ograniczenie eksportu sprzętu do produkcji chipów z USA. Te kraje prowadzą coraz bardziej zaciętą rywalizację.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Kolejne strzały wojny technologicznej Zachodu z Chinami. Spięcie