(Rosinvest/Wojciech Jakóbik)
Amerykański Holtec podpisał z ukraińskim Energoatomem memorandum o współpracy przy budowie obiektu do utylizacji zużytego paliwa jądrowego. Ma on pozwolić na uniezależnienie od usług rosyjskiego Rosatomu w tym zakresie.
Technologię ma zapewnić firma Turboatom. Holtec ma za nią zapłacić do 200 mln dolarów w ciągu dekady. Komercyjny kontrakt w tej sprawie ma zostać podpisany w styczniu 2016 roku.
Dyrektor Energoatomu Jurij Nedaszkowski ocenia, że budow obiektu będzie ważnym krokiem na drodze uniezależnienia Ukrainy od importu usług tego typu. Energoatom zainwestował 567 mln dolarów w modernizację działalności.
Energetyka jądrowa jest jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Zapewnia koło 50 procent ogólnego zapotrzebowania Ukraińców na energię elektryczną. – Sukcesem naszego programu będzie zwiększenie własnej produkcji energii elektrycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu Ukraińcom dostaw energii oraz integrację kraju z europejskimi rynkami energetycznymi – wyjaśnił Roderick.
Amerykańsko-japoński Westinghouse funkcjonuje na rynku ukraińskim od 1994 roku. W skali światowej posiada jedną z najwyższych pozycji w zakresie najbardziej zróżnicowanej dostawy technologii jądrowej. Amerykańska spółka przyczyniła się do zwiększenia dywersyfikacji dostaw paliw i technologii, rozwoju dobrych praktyk oraz innowacyjnych technologii dla energetyki jądrowej. W grudnia 2014 roku, Westinghouse oraz National Nuclear Energy Generating Company (NNEGC Energoatom) porozumieli się odnośnie zwiększenia dostaw paliwa jądrowego na Ukrainę.
Westinghouse jest głównym rywalem rosyjskiego Rosatomu nie tylko ona rynku energetycznym na Ukrainie, ale też na świecie. Obecnie Rosatom posiada 17-procentowy udział w dostawach paliwa jądrowego na świecie. Zapewnia on dostawy surowca do 78 reaktorów na terenie Rosji oraz 14 po za granicami kraju (dane według Niezawisimaja) za pośrednictwem spółki TVEL. Obecnie rosyjski podmiot realizuje projekty w Finlandii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, na Ukrainie, w Armenii oraz w Chinach. Uważa się, że rynek paliwa jądrowego jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków energetyki.
Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych, których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Jednakże współpraca z amerykańsko-japońskim Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim, może przyczynić się do zwiększenia niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej, szczególnie w zakresie importu paliwa jądrowego.
Więcej: Amerykanie mają wsparcie Kijowa w zastępowaniu wpływów rosyjskich w energetyce jądrowej