AlertAtomEnergetyka

Komisja sprawdzi, czy wsparcie Czech dla Elektrowni Dukovany jest legalne

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakiego władze Czech zamierzają udzielić budowie nowej elektrowni jądrowej Dukovany, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Wsparcie Czech dla Elektrowni Dukovany

Beneficjentem pomocy ma być Elektrarna Dukovany II (EDU II), spółka powołana do realizacji projektu, która w całości należy do Grupy CEZ – głównego operatora w Czechach, w którym rząd posiada około 70 proc. udziałów.
W marcu Czechy zgłosiły KE plan wsparcia budowy i eksploatacji nowej elektrowni jądrowej Dukovany o mocy do 1200 MW. Nowa elektrownia, która powinna rozpocząć działalność w 2036 roku, ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla Czech i krajów sąsiednich, przyczyniając się do dekarbonizacji sektora energetycznego i dywersyfikacji czeskiego miksu energetycznego.

Władze Czech planują wesprzeć budowę nowej elektrowni jądrowej za pomocą trzech środków: niskooprocentowanej, zwrotnej pożyczki państwowej, która ma pokryć 100 procent kosztów budowy (około 7,5 mld euro); umowy zakupu energii pomiędzy EDU II a spółką państwową na czas trwania projektu (60 lat; według władz czeskich obniżyłoby to cenę zakupu energii i umożliwiło dostosowywanie cen co 5 lat); oraz mechanizmu ochrony Grupy CEZ i państwa w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń (np. zmiana czeskiego prawa i uniemożliwienie realizacji projektu). Wkład Grupy CEZ w projekt wyniesie około 0,18 miliarda euro.

W oparciu o swoją wstępną ocenę KE uznała projekt za konieczny i uważa, że pomoc ułatwi rozwój działalności gospodarczej. Niemniej jednak istnieją wątpliwości, czy środek jest w pełni zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Z tego powodu KE postanowiła wszcząć szczegółowe dochodzenie.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Czechy ogłosiły przetarg na rozbudowę elektrowni jądrowej Dukovany


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X