EnergetykaOZE

Komisja Europejska: Polska jest współodpowiedzialna za Pakiet Zimowy

Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Nowe Otwarcie – energetyka wiatrowa” w Serocku przedstawicielka Komisji Europejskiej Ewelina Daniel mówiła o modelach pracy nad miksem energetycznym Primes, który jest podstawą prac nad propozycjami dla europejskiego rynku energetycznego. Wydarzenie zostało objęte patronatem BiznesAlert.pl.

– „Pakiet Zimowy czysta energia dla wszystkich Europejczyków” w ocenie Komisji Europejskiej ma nas przybliżyć do konkretnych pozytywnych zmian. W Pakiecie Zimowym ważny jest nacisk na efektywność energetyczną, wykazanie globalnego przywództwa w zakresie OZE (rozwój łańcuchów dostaw, patenty i rozwój technologii), uczciwe warunki dostępu do usług dla konsumentów (możliwości dopasowania do potrzeb indywidualnych). Komisja Europejska ma osiem propozycji legislacyjnych, których w pewnym stopniu Polska była inicjatorem, ponieważ wysuwała propozycje Unii Energetycznej. Już teraz widać, że 90% legislacji dla niej jest dostępne – mówiła Daniel.

Nowelizacja dyrektywy OZE, pomoc dla inwestujących w energetykę odnawialną, stabilne i przewidywalne OZE oraz racjonalny jej rozwój to podstawy strategii proponowanej przez Komisję Europejską. Dokumenty wspominane w czasie prezentacji przez Ewelinę Daniel pokazują, że do 27% w 2030 roku możliwy jest wzrost OZE we wspólnym miksie energetycznym.

Nowy kształt rynku energii według Komisji Europejskiej to: rozwój rynków krótkoterminowych (odnawialnych), konkurencyjne rynki detaliczne, równe szanse dla wszystkich źródeł, współpraca regionalna i gotowość w razie zagrożeń, lepsze zarządzanie rynkiem.

Wyzwania dla Polski według przedstawicielki Komisji Europejskiej zawierają się w poniższych punktach:
– ograniczanie energochłonnej gospodarki w oparciu o węgiel,
– inwestycje w modernizację i rozbudowa mocy,
– rozwój efektywności energetycznej oraz rozbudowa OZE (cel na rok 2020 mało prawdopodobne, że zostanie osiągnięty),
– budowa interkonektorów,
– wypracowanie strategii dla systemu elektroenergetycznego,
– badania nad rozwiązaniami dla energetyki i wkład własny w Unię Energetyczną.

Jako szanse dla Polski prelegentka wskazała:
– dostęp do narzędzi finansowych,
– tworzenie miejsc pracy i rozwoju gospodarki (1% w PKB europejskim będzie pochodził z sektora energetyki odnawialnej),
– Fundusz Modernizacyjny, ETS,
– rozwój konkurencyjności,
– możliwość rozwoju instytutów badawczych,
– dostęp do Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, Planu Inwestycyjnego.

Szanse dla Polski w sektorze OZE to także zmiana akcentów w zatrudnieniu z dzisiejszych 100 000 osób w górnictwie i 33 000 osób (być może odwrócenie proporcji), możliwość eksportowania technologii w obszarze elektromobilności (e-busy), zmniejszenie nakładów na opiekę i leczenie Polaków dotkniętych przez choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza, wydłużenie aktywności na rynku pracy w związku z poprawą zdrowia mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych obszarów.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X