OŚWIADCZENIE
Greenpeace Polska
Greenpeace od dawna bije na alarm. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy przecież wielu miejsc w Polsce. Już w marcu tego roku zwracaliśmy uwagę ministerstwa środowiska na to, że w aż sześciu polskich miastach wykorzystany został roczny limit dni, w których stężenie pyłów PM10 przekracza dopuszczalny w ciągu doby poziom 50µg/m3. Niestety, nasze apele, podobnie jak apele innych organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy jakości powietrza, nie trafiły na podatny grunt. Tymczasem, według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, w Polsce z powodu smogu, rocznie umiera aż 47 tysięcy osób. Czy teraz, kiedy Komisja Europejska postawiła Polskę przed Trybunałem, rząd zmotywuje się do działania? Mam taką nadzieję.
Ostrzegaliśmy, że Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza może mieć kłopoty z Komisją Europejską. Będąc członkiem wspólnoty zgadzamy się przecież na przestrzeganie unijnego prawa, które od 10 lat też współtworzymy. Oczywiście problem smogu to złożone zjawisko, na które składają się: niska emisja, zanieczyszczenia z transportu i konwencjonalnej energetyki, opartej na spalaniu węgla. Jedynym skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w Polsce jest stopniowe odchodzenie od spalania paliw kopalnych. W tym zakresie moglibyśmy brać przykład choćby z Chin, które, mając ogromny problem ze smogiem, zaczynają ograniczać spalanie węgla.
Krok Komisji Europejskiej zbiegł się w czasie z trwającym właśnie w Paryżu Szczytem Klimatycznym. Warto pamiętać, że walka z zanieczyszczeniem powietrza da Polsce możliwość podjęcia ważnych kroków na rzecz ochrony klimatu. Ograniczając spalanie paliw kopalnych i inwestując w odnawialne źródła energii, Polska przyczyni się nie tylko do poprawy zdrowia obywatelek i obywateli, ale również okaże solidarność klimatyczną z międzynarodową społecznością.
Źródło: Greenpeace Polska