AktualnościOpinieWszystko

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec m.in. Polski. Chodzi o dyrektywę o OZE

KE wszczęła w czwartek postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego wobec Polski i 25 innych krajów UE / Źródło: wikipedia

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego wobec Polski i 25 innych krajów UE zarzucając im, że nie wdrożyły na czas zmian w dyrektywie o OZE. Chodzi m.in. o uproszczenie i przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń na te źródła energii.

Państwa członkowskie miały czas na implementowanie zmian w unijnej dyrektywie do prawa krajowego do 1 lipca. W terminie zrobiła to jedynie Dania.

Nowe przepisy mają na celu m.in. uproszczenie i przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń zarówno dla projektów energii odnawialnej, jak i dla niezbędnych projektów infrastrukturalnych w celu zintegrowania OZE z systemem elektroenergetycznym.

Nowela dyrektywy o OZE jest elementem pakietu legislacyjnego “Fit for 55”, który ma doprowadzić do 2030 r. do zredukowania gazów cieplarnianych emitowanych w UE nawet o 55 proc. względem 1990 r. Weszła w życie w listopadzie 2023 roku.

W dyrektywie wskazano, że nowe przepisy mają doprowadzić do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym Unii do 42,5 proc. Podniesienie tempa wdrażania energii odnawialnej ma przyspieszyć stopniowe uniezależnianie się od rosyjskich paliw kopalnych poprzez – jak czytamy w dyrektywie – “zwiększenie dostępności przystępnej cenowo, bezpiecznej i zrównoważonej energii w Unii”.

Z komunikatu KE wynika, że znacząca większość krajów nie wprowadziła też w terminie ograniczeń czasowych dotyczących procedur udzielania pozwoleń ukierunkowanych na określone technologie lub rodzaje projektów. Mają one też za zadanie wzmocnienie roli punktu kontaktowego dla wniosków. Przy procedurach ma obowiązywać również domniemanie, że projekty energii odnawialnej i powiązana infrastruktura sieciowa stanowią nadrzędny interes publiczny.

>>>> Kontrowersje wokół ustawy wiatrakowej

KE dała krajom członkowskim (poza Danią) dwa miesiąca na odpowiedź i dokończenie wprowadzania zmian w życie. W dalszym kroku może wydać tzw. uzasadnioną opinię. W ostateczności Bruksela może zwrócić się ze skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

PAP


Powiązane artykuły

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: CPK

Wyrok ws. CPK: Warunki przetargu są zgodne z prawem

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej potwierdza, że warunki przetargu na budowę terminala pasażerskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego są zgodne z prawem –...
Jan Grabiec, Michał Kołodziejczak i Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej. Źródło: wikimedia

Rekonstrukcja rządu: Kolejny minister kandydatem do zwolnienia?

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę ogłosi szczegóły rekonstrukcji rządu. Dwa dni przed oficjalnymi decyzjami, media typują kolejne osoby,...

Udostępnij:

Facebook X X X