Bez kategorii

Komisja proponuje krajom węglowym platformę na rzecz czystych technologii

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Komisja Europejska proponuje stworzyć platformę na rzecz regionów, w których węgiel odgrywa dużą rolę – poinformował na konferencji prasowej Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej.

“Ogłaszamy nową inicjatywę dla regionów z dużym udziałem węgla” – powiedział Sefcovic. Wskazał, że przyspieszona transformacja gospodarcza ma swoich zwycięzców i przegranych, a celem KE jest sprawiedliwość społeczna. “Dlatego proponujemy stworzyć wspólną platformę dla regionów z dużym udziałem węgla” – powiedział.

Celem platformy miałby być m.in. nacisk na czyste technologie. “Byłoby dobrze, gdyby Polska miała ambicje, by zostać liderem światowym w czystych technologiach węglowych” – powiedział komisarz, wskazując m.in. na zgazowanie węgla, czy CCS.

Platforma ma też uwzględniać aspekt społeczny, finansowy i prawny.

Wiceminister energii Michał Kurtyka wskazał, że polski rząd chce prowadzić politykę energetyczną, która będzie łączyć konkurencyjność i stabilność dostaw z innowacyjnością, a propozycja KE to dla Polski ważny sygnał. “Chcemy zaangażować się we wspólną pracę na rzecz optymalnego wykorzystania węgla i lokalnych surowców” – powiedział wiceminister. Dodał, że patrzy z optymizmem na inicjatywę KE i Polska podejmuje to wyzwanie.

“Działamy na rzecz innowacyjnego wykorzystywania węgla np. w instalacjach zgazowania na rzecz przemysłu chemicznego. Myślimy na temat tego, jak można węgiel bardziej efektywnie i przyjaźnie dla środowiska wykorzystywać w zastosowaniach energetycznych. Myślimy o innowacyjnych projektach łączących różne media, np. przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla” – powiedział Kurtyka.

“Nie zapominamy o energetyce rozproszonej, klastry energetyczne to miejsce spotkania starych i nowych technologii, i technologie oparte o węgiel mają tu swoje pełne zastosowanie” – dodał wiceminister.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X