Komisja proponuje krajom węglowym platformę na rzecz czystych technologii

11 maja 2017, 12:34 Alert
Unia Europejska flagi
fot. pixabay.com

Komisja Europejska proponuje stworzyć platformę na rzecz regionów, w których węgiel odgrywa dużą rolę – poinformował na konferencji prasowej Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej.

„Ogłaszamy nową inicjatywę dla regionów z dużym udziałem węgla” – powiedział Sefcovic. Wskazał, że przyspieszona transformacja gospodarcza ma swoich zwycięzców i przegranych, a celem KE jest sprawiedliwość społeczna. „Dlatego proponujemy stworzyć wspólną platformę dla regionów z dużym udziałem węgla” – powiedział.

Celem platformy miałby być m.in. nacisk na czyste technologie. „Byłoby dobrze, gdyby Polska miała ambicje, by zostać liderem światowym w czystych technologiach węglowych” – powiedział komisarz, wskazując m.in. na zgazowanie węgla, czy CCS.

Platforma ma też uwzględniać aspekt społeczny, finansowy i prawny.

Wiceminister energii Michał Kurtyka wskazał, że polski rząd chce prowadzić politykę energetyczną, która będzie łączyć konkurencyjność i stabilność dostaw z innowacyjnością, a propozycja KE to dla Polski ważny sygnał. „Chcemy zaangażować się we wspólną pracę na rzecz optymalnego wykorzystania węgla i lokalnych surowców” – powiedział wiceminister. Dodał, że patrzy z optymizmem na inicjatywę KE i Polska podejmuje to wyzwanie.

„Działamy na rzecz innowacyjnego wykorzystywania węgla np. w instalacjach zgazowania na rzecz przemysłu chemicznego. Myślimy na temat tego, jak można węgiel bardziej efektywnie i przyjaźnie dla środowiska wykorzystywać w zastosowaniach energetycznych. Myślimy o innowacyjnych projektach łączących różne media, np. przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla” – powiedział Kurtyka.

„Nie zapominamy o energetyce rozproszonej, klastry energetyczne to miejsce spotkania starych i nowych technologii, i technologie oparte o węgiel mają tu swoje pełne zastosowanie” – dodał wiceminister.

Polska Agencja Prasowa