Komisja przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem energetycznym wywołanym przez Gazprom. Kupią więcej gazu od Polaków?

27 października 2021, 16:00 Alert

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilita. Mołdawia otrzyma środki unijne na walkę z kryzysem energetycznym wywołanym przez Gazprom. Te środki mogą posłużyć między innymi zakupom gazu, które dotarły już między innymi od polskiego PGNiG z terytorium Ukrainy.

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. Komisja Europejska
Premier Mołdawii Natalia Gavrilita i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. Komisja Europejska

Komisja przekaże Mołdawii 60 mln euro pomocy na walkę z kryzysem energetycznym wywołanym ograniczeniem dostaw gazu przez rosyjski Gazprom. Rada Stowarzyszeniowa zajmująca się umową stowarzyszeniową UE-Mołdawia ma podjąć dalsze kroki na rzecz wzmocnienia współpracy.

Mołdawia jest członkiem Wspólnoty Energetycznej. To zagraniczny wymiar polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Kraje stowarzyszone wdrażają przepisy unijne w sektorze elektroenergetycznymi i gazowym w zamian za wsparcie. Tak jest między innymi w przypadku Ukrainy, która zyskała wsparcie finansowe oraz polityczne Komisji w latach sporów z rosyjskim Gazpromem.

Mołdawianie kupują także sprowadzają także kryzysowe dostawy gazu z różnych kierunków, w tym z Ukrainy od polskiego PGNiG oraz ukraińskiego ERU. Środki unijne mogą posłużyć między innymi takim zakupom.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja użyła gazu jako broni przeciwko Mołdawii. To recydywa wymagająca odpowiedzi Europy