Federalna Komisja Łączności (FCC) udzieliła firmie SpaceX warunkowej zgody na wykorzystanie satelitów Starlink do zapewnienia użytkownikom smartfonów T-Mobile dostępu do sieci komórkowej w Stanach Zjednoczonych.
Inicjatywa, określana jako Starlink Direct-to-Device (D2D), według założeń „ma na celu eliminację martwych stref” i zapewnienie łączności w najodleglejszych zakątkach USA, szczególnie w miejscach, gdzie tradycyjne sieci są niedostępne.
Operują na obniżonych wysokościach
FCC zgodziła się na wykorzystanie częstotliwości komórkowych T-Mobile przez maksymalnie 7500 satelitów Starlink drugiej generacji (Gen2). Satelity te będą operować na obniżonych wysokościach – od 340 do 360 km nad Ziemią – co pozwoli na zmniejszenie opóźnień i poprawę jakości usług. Warunkiem jest jednak, aby operacje SpaceX nie zakłócały działania innych sieci telekomunikacyjnych.
Mimo zgody na rozwój, FCC wstrzymała decyzję dotyczącą zwiększenia mocy emisji radiowej satelitów, argumentowaną przez SpaceX jako potrzebną dla zapewnienia wyższej przepustowości i możliwości prowadzenia rozmów głosowych oraz transmisji wideo. Komisja odroczyła również ocenę wniosku dotyczącego zwiększenia liczby satelitów Gen2, ograniczając obecnie liczbę do 7500 sztuk z wnioskowanych 30 tysięcy.
Prezes ds. technologii T-Mobile, Ulf Ewaldsson, z entuzjazmem przyjął decyzję FCC, określając partnerstwo z SpaceX jako „wysiłek mający na celu wyeliminowanie martwych stref” i chęć „zapewnienia łączności naszym klientom bez względu na to, gdzie się znajdują w USA”.
Współpraca ta była już testowana w odpowiedzi na klęski żywiołowe, co dodatkowo podkreśla potencjał nowej technologii.
Kiedy Starlinki nad Polską
Entuzjaści obserwacji nieba również mogą cieszyć się z aktywności Starlink. Dzisiaj, w czwartek 28 listopada, nad Polską będzie można obserwować przelot najnowszej serii satelitów Starlink G9-13.
Satelity pojawią się na niebie o godzinie 16:54, przemieszczając się z zachodu na wschód. Mimo postępującej separacji satelitów nadal będą one widoczne gołym okiem.
Warunkiem obserwacji jest oczywiście dobra pogoda, o którą dziś nie będzie łatwo. Warto jednak szukać prześwitów między chmurami, aby podziwiać kosmiczny pociąg Elona Muska.