Komorowski: Polska chce ćwiczeń i obecności wojsk NATO na swoim terytorium

30 kwietnia 2015, 14:28 Bezpieczeństwo
Bronisław Komorowski

– Polska jest zainteresowana nie tylko wspólnymi ćwiczeniami z żołnierzami krajów NATO, ale także związaną z nimi obecnością na naszym terytorium sił zbrojnych krajów członkowskich – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami polskimi, amerykańskimi, kanadyjskimi i francuskimi, szkolącymi się wspólnie w ramach komponentów Heavy Detachment, Maple Detachment i French Detachment.

Jak ocenił prezydent, wspólne ćwiczenia wojsk są znakomitą okazją do zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń, ale także do pokazywania, że w Polsce są obecne wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak jak zostało to uzgodnione w Newport.

Zaznaczył, że ten cykl ćwiczeń będzie trwał nadal. – To będzie nasza odpowiedź w zakresie potrzeby budowania bezpieczeństwa całej flanki wschodniej Sojuszu, a bezpieczeństwo jest zawsze pochodną siły związków solidarności wewnątrz NATO – mówił prezydent.

– Polska stara się nie tylko korzystać z sojuszniczego zaangażowania, ale również dawać jak najwięcej do wspólnych doświadczeń, umiejętności i potencjalnych możliwości – podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski.

W trakcie spotkania odbył się pokaz działania pododdziałów aeromobilnych (współpraca kawalerii powietrznej ze śmigłowcami, szturm budynku); pokaz natarcia pododdziałów pancernych i zmechanizowanych, wspieranych przez lotnictwo oraz wystawa sprzętu.

Źródło: Prezydent.pl