Do końca roku regulacje przeciwko węglowi niskiej jakości

26 kwietnia 2017, 15:15 Alert

Podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poruszył temat zgazowania węgla oraz jego importu z zagranicy.

– Polska chce unowocześniać wykorzystanie polskiego węgla dlatego też rząd chce podążać w stronę zgazowania węgla. Wiceminister powiedział, że wiąże się to także z decyzjami Unii Europejskiej.

– Niezależnie od decyzji UE należy jednak lepiej, efektywniej, mniej szkodliwie dla środowiska spalać węgiel. To wymogi cywilizacyjne – ocenił.

Grzegorz Tobiszowski pytany o prace nad regulacjami dotyczącymi ograniczenia importu węgla z zagranicy powiedział, że polski rząd nie zamierza „wyrzucić” z rynku konkurencji, w tym tej ze Wschodu, a ograniczyć import surowca „węglopodobnego”.

– Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi ograniczenia importu węgla niesortowanego, gorszej jakości. Prace obecnie są na etapie konsultacji społecznych w Ministerstwie Energii. Chciałbym, aby projekt trafił na posiedzenie rządu w lipcu tego roku. Planujemy zakończyć prace nad tymi zmianami w tym roku – powiedział wiceminister. Dodał jednak, że normy jakie mają zawierać regulacje muszą także uwzględniać specyfikę polskiego węgla.