Koncern W. Buffeta zwiększa udział OZE w miksie energii

16 sierpnia 2016, 15:30 Alert

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, koncern energetyczny NV Energy, należący do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta zawnioskował u regulatora rynku energetycznego w Nevadzie o zgodę na uruchomienie kolejnej farmy fotowoltaicznej, która ma produkować energię po rekordowo niskiej cenie.

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW, bazującej na jednoosiowych trackerach, zaplanowano na ostatni kwartał 2018 r. Inwestycja realizowana przez dewelopera Techren Solar LLC ma powstać na pustyni Mojave, w pobliżu miasta Boulder City.

Operator energetyczny należący do holdingu, którego właścicielem jest amerykański miliarder i guru giełdowych inwestorów, podpisuje kontrakty na zakup energii z farm fotowoltaicznych po rekordowo niskich cenach.

NV Energy podaje, że w przypadku tego projektu koszt produkcji energii w całym prognozowanym okresie eksploatacji ma wynieść około 0,04 dol./kWh, czyli ok. 0,15 zł/kWh.

W ubiegłym roku NV Energy podpisał podobną umowę na zakup jeszcze tańszej energii z PV. Zakontraktowana przez NV Energy cena za energię z farmy fotowoltaicznej Playa Solar 2 o mocy 100 MW ma wynosić tylko 0,0387 dol./kWh.

Wraz z wnioskiem o zgodę na realizację kolejnej farmy fotowoltaicznej, z której energię kupi NV Energy, koncern energetyczny działający w południowym amerykańskim stanie wnioskuje o wcześniejsze niż zakładano zamknięcie zlokalizowanej w Nevadzie elektrowni węglowej Reid Gardner Generating Station.

Wcześniej przyjęto, że zostanie ona zamknięta z końcem 2017 r., teraz jednak koncern energetyczny Warrena Buffetta chce zamknąć tą elektrownię węglową, w której pracują jeszcze bloki o mocy 257 MW, wcześniej, do końca lutego przyszłego roku.

W aplikacji skierowanej do stanowego regulatora NV Energy wnioskuje o wydanie decyzji do końca tego roku.

Ograniczanie produkcji energii z węgla to zresztą element stanowej strategii Nevady, przedstawionej jeszcze w 2013 r. i zakładającej zakończenie generacji z elektrowni węglowych w południowej części stanu, i zastąpienie jej wytwarzaniem ze źródeł odnawialnych i gazowych.

Oprócz projektu Techren Solar LLC w portfolio projektów, z których energię kupi firma Warrena Buffeta, są znajdujące się już w trakcie budowy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 300 MW, a wraz z nowym projektem, z którego zakup energii zakontraktuje NV Energy, portfel elektrowni OZE, z którego ten operator będzie kupować energię, sięga 1,9 GW. Na ten potencjał składa się działających obecnie ponad 40 instalacji OZE, w tym elektrowni wiatrowych, słonecznych, wodnych i geotermalnych.

Energia produkowana na farmach fotowoltaicznych, którą kupi NV Energy, ma trafiać m.in. do odbiorców w Las Vegas. Władze największego miasta w stanie Nevada zapowiedziały zresztą niedawno, że ich celem jest przejście na 100 proc. energii z OZE.

Źródło: Gramwzielone.pl