PGNiG uruchamia konkurs na czujnik pomiaru stężenia wodoru

6 września 2021, 18:30 Alert
PGNiG
fot. PGNiG

6 września 2021 roku ruszył nabór wniosków w konkursie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego na czujnik do pomiaru stężenia wodoru w gazie ziemnym. Zwycięzca może liczyć na 15 tys. zł oraz na współpracę z PGNiG przy realizacji pionierskiego programu wodorowego.

– Grupa Kapitałowa PGNiG aktywnie uczestniczy w testowaniu możliwości dystrybucji paliw alternatywnych. W naszym Oddziale w Odolanowie pracujemy m.in. nad wzorcową mieszaniną gazu ziemnego i wodoru, którą bezinwazyjnie i minimalizując wszelkie ryzyka techniczne związane z jej dystrybucją, będzie można wprowadzać do sieci gazowych. Kluczowym elementem komercjalizacji tego procesu będzie zastosowanie rozwiązań, które umożliwią nam w sposób efektywny monitorowanie jego przebiegu – podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. – Mam nadzieję, że wyłonione w konkursie urządzenie pozwoli na dalszy rozwój projektów wodorowych PGNiG. Być może będzie miało swój udział w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej – dodał Arkadiusz Sekściński.

Celem konkursu „Zmierz H2 dla PGNiG” jest opracowanie skutecznej, wysokoefektywnej ekonomicznie i technologicznie metody – w postaci odpowiedniego urządzenia – pomiaru stężenia wodoru w gazie ziemnym, gwarantującej dokładność i powtarzalność wyników przy jednoczesnej szybkiej i poprawnej detekcji. Zwycięski projekt powinien być konkurencyjny cenowo do stosowanych obecnie metod oraz możliwy do zastosowania w praktyce biznesowej Grupy Kapitałowej PGNiG. Konkurs kierowany jest do osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Laureaci konkursu będą mieli szansę podjęcia współpracy z PGNiG przy realizacji pionierskiego programu wodorowego z wykorzystaniem budowanej instalacji demonstracyjnej w Odolanowie.

PGNiG