Konsorcjum Boeing i Lockheed Martin zamówiło w Rosji silniki rakietowe

28 grudnia 2015, 13:50 Alert

(Reuters/RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Joint venture Lockheed Martin Corp. i Boeing Co. – United Launch Alliance – zamówiło 9 dodatkowych silników rakietowych RD-180 – poinformowała w środę agencja Reuters powołując się na przedstawiciela spółki.

Przedstawiciel zamawiającego Jessica Roig wyjaśniła, że dostawy nowej partii rozpoczną się zaraz po tym jak zostanie zrealizowany pierwsze zamówienie na 29 silników.

Rosyjskie silniki będą wykorzystywane w amerykańskich rakietach Atlas-5, póki USA nie opracują i nie certyfikują swojego nowego silnika. RD-180 jest wykorzystywane w pierwszym stadium amerykańskich rakiet.

Senator John McCain mówił wcześniej, że warunki budżetu na 2016 r. tymczasowo znoszą zakaz zakupu rosyjskich silników rakietowych, co otwiera przed Rosją możliwość otrzymania wielomilionowych korzyści.

W grudniu 2014 r. Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła poprawkę senatora Johna McCain, która zakładała pełną rezygnację Stanów Zjednoczonych z silników rakietowych RD-180 do 2019 r. Zostało to uznane za decyzję wymierzoną w Rosję w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Wyjątek zrobiono w stosunku do kontraktu podpisanego przez konsorcjum Boeing i Lockheed Martin z rosyjskim Energomasz. Przy czym informowano, że Kongres wydzielił 220 mln dol. na rozwój nowych, amerykańskich silników.