Kontrakt na radar dla Eurofightera dla BAE Systems

20 listopada 2014, 08:56 Bezpieczeństwo
IPA5 first flight with E-scan radar
Eurofighter z nowym radarem. BAE Systems

– BAE Systems z zadowoleniem odbiera informację o podpisaniu kontraktu przez cztery kraje członkowskie konsorcjum Eurofighter w sprawie kompletnej integracji radaru Captor E-Scan z samolotem Eurofighter Typhoon. Kontrakt wartości 365 milionów funtów otrzyma BAE Systems, odpowiedzialne za integrację urządzenia – informuje firma.

Dzięki temu Eurofighter Typhoon otrzyma jeden z najnowocześniejszych w świecie radarów, posiadający większą szerokość wiązki niż jakimkolwiek radar zastosowany w innym samolocie bojowym. Inne korzyści to zwiększony zasięg wykrywania i śledzenia celu, lepsze zdolności zwalczania celów powierzchniowych i zwiększona ochrona przed środkami walki elektronicznej.

Zmodernizowany samolot Eurofighter Typhoon, używany przez BAE Systems do prób, przeszedł już serię modyfikacji w ramach trwającego programu rozwoju radaru Captor E-Scan. Samolot po raz pierwszy wykonał lot z zamontowanym radarem Captor E-Scan w lipcu bieżącego roku i będzie brał udział w próbach na ziemi i w locie – podaje BAE Systems.

Martin Taylor, dyrektor zarządzający działu samolotów bojowych w BAE Systems, powiedział: „To olbrzymi krok naprzód w rozwoju Typhoona. Od początku samolot był tworzony z uwzględnieniem możliwości dalszych ulepszeń, a ten krok jest dowodem, że rozwijamy Typhoona, aby mógł wykonywać zadania dzisiaj i w przyszłości. Typhoon stał się trzonem wielu sił powietrznych, a dzięki zdolności do dalszych modernizacji będzie mógł sprostać wymaganiom nowoczesnego pola walki przez następne dekady”.

Eurofighter Typhoon został już uznany za jeden z wiodących w świecie samolotów wielozadaniowych, a dodanie radaru Captor E-Scan jeszcze bardziej zwiększy jego zdolności i sprawi, że stanie się jeszcze bardziej pożądany na rynkach międzynarodowych.

BAE Systems będzie teraz współpracować z partnerami z grupy Eurofighter w celu wypracowania wymagań eksploatacyjnych dla każdego nabywcy Typhoona. Proces będzie obejmował przebudowanie istniejących samolotów transzy 2 i 3, jeśli będzie to konieczne.