Kopacz na otwarciu PKM: To wyjątkowo znacząca inwestycja

31 sierpnia 2015, 09:15 Infrastruktura

„Ja chcę Polski rozwijającej się w tempie 2.0. Polski dorównującej Zachodowi, o której każdy z nas będzie mówił, że jest piękna dlatego, że namacalnie będzie to widział. Ja z Polski jestem dumna, tak jak Pomorzanie są dumni dzisiaj ze swojego regionu” – powiedziała w niedzielę w Gdańsku premier Ewa Kopacz.

To wyjątkowo znacząca inwestycja. Nie tylko ambitna, ale wręcz wizjonerska. Jej użyteczność i rozmach są ogromne – podkreśliła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreśliła, że Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to największa inwestycja infrastrukturalna samorządu województwa pomorskiego. Wartość projektu to ponad 1 mld zł, a dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło 618 mln zł.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że inwestycja otrzymała prestiżową nagrodę „Budowa Roku 2014”. Nagrodzone i wyróżnione obiekty budowlane charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, wysokim poziomem zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

Największa inwestycja samorządowa Pomorza

Linia łączy stację Gdańsk Wrzeszcz z linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Umożliwi to bezpośrednie połączenie centrum Gdańska z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z Kaszubami. Do centrum Gdańska koleją można będzie dojechać dwukrotnie, a nawet trzykrotnie szybciej niż autem. Pasażerowie będą mogli skorzystać z PKM już 1 września.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów