Kopacz: Szczycimy się tym, że rząd przyjął zasadę 2 proc. PKB na obronę

24 sierpnia 2015, 19:30 Bezpieczeństwo

W sobotę 22 sierpnia premier Ewa Kopacz i wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uczestniczyli w ceremonii oficjalnego rozpoczęcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2015.

– Air Show to szansa, aby w jednym miejscu zobaczyć historię i teraźniejszość polskich i światowych skrzydeł – powiedziała premier Kopacz podczas oficjalnego otwarcia pokazów.  -Przez te dwa dni Radom będzie nie tylko europejską, ale i światową stolicą lotnictwa. Pokazy lotnicze w Radomiu to impreza, która przyciąga setki pilotów i tysiące widzów – podkreśliła szefowa rządu.

– Radom jest siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej – firmy o znaczeniu ogólnoeuropejskim – dodała Ewa Kopacz. – Szczycimy się tym, że rząd przyjął zasadę 2 proc. PKB na obronę. W sensie realnym oznacza to nie tylko wzmocnienie siły militarnej Polski, ale także nowe miejsca pracy, także tu, w Radomiu. Chcemy, aby coraz więcej pieniędzy na obronę wydawanych było w Polsce, by zasilało nasz przemysł obrony – mówiła premier.

Ewa Kopacz podkreśliła, że pokazy lotnicze to okazja, by nagrodzić ciężką służbę pilotów, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa nad Polską, a także nad innymi państwami NATO w ramach misji Baltic Air Policing.

– Kilka dni temu w czasie wizyty w Powidzu miałam okazję osobiście podziękować pilotom, którzy na co dzień latają samolotami transportowymi. To dzięki nim dociera zaopatrzenie do kontyngentów wojskowych, ale również dzięki nim Polska wielokrotnie pomagała potrzebującym na całym świecie, transportując potrzebną żywność, leki i pomoc humanitarną – podkreśliła premier.

Bezpośrednio po uroczystym otwarciu premier i szef MON obejrzeli pokazy polskich Sił Powietrznych oraz samolotów cywilnych. Zwiedzili też stoiska wystawców Air Show oraz wystawy statyczne samolotów, śmigłowców i innych statków powietrznych oraz sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu polskiego wojska.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show odbyły się już po raz czternasty. W pokazach uczestniczyły przede wszystkim najnowocześniejsze samoloty wojskowe Polski i innych krajów. W czasie pokazów na niebie i ziemi zaprezentuowało się ok. 260 maszyn wojskowych i cywilnych z całego świata.

Tegoroczna impreza nawiązywała do historii polskiego i europejskiego lotnictwa. W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, w której wsławili się polscy piloci. Jednym z nich był gen. bryg. pilot Stanisław Skalski, którego 100. urodziny zostały upamiętnione podczas radomskiego Air Show.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej