EnergetykaOpinieWęgiel. energetyka węglowaWykop

Marszałkowski: Nie będzie porozumienia o Turowie przed wyborami w Czechach

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Trudno mieć złudzenia, że strona czeska będzie chciała podpisać porozumienie jeszcze przed wyborami – mówił redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski w rozmowie z Polskim Radiem 24. Tych słów użył w kontekście sporu o Kopalnię Turów.

„Możemy być pewni intencji strony polskiej”

W piątek w Pradze odbyła się 17. runda polsko-czeskich negocjacji. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa „niewypowiadalną”

Mariusz Marszałkowski zaznaczył, że intencje strony polskiej są pewne. – U nas chęć podpisania protokołów jest duża. Ze strony czeskiej ta chęć nie musi być taka, jak byśmy chcieli – powiedział.

– To wynika m.in. z kwestii negocjacyjnej. Czesi wiedzą, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej. Każdy kolejny dzień niepodpisania porozumienia oznacza naliczanie kar, które nałożył na nas Trybunał Sprawiedliwości UE. Czesi są w wygodnej sytuacji – dodał.

– To nam zależy na jak najszybszym porozumieniu. W Czechach dużą rolę odgrywa kontekst wyborczy – to przekłada się również na ostrzejszą retorykę. Trudno mieć złudzenia, że czeska strona będzie chciała podpisać porozumienie jeszcze przed wyborami – podsumował.

Opracowała Gabriela Cydejko

Jakóbik: Czesi złapali Polaków na haczyk prawny. Czas na ugodę w sprawie Turowa

 


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X