Saksonia może włączyć się do sporu o Turów przeciwko Polsce

23 września 2021, 11:55 Alert

Minister sprawiedliwości niemieckiego landu Saksonia Katja Meier zleciła przygotowanie opinii prawnej w sprawie kopalni Turów. Mimo orzeczenia TSUE Polska nie wstrzymała wydobycia w położonej przy granicy z Saksonią kopalni. Meier chce sprawdzić, czy jest to zgodne z polskim prawem.

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

– Meier zapowiedziała, że należy sprawdzić stan prawny pod kątem zgodności z polskim prawem. Zleciła to polskim specjalistom z zakresu prawa ochrony środowiska – informuje portal publicznego nadawcy MDR.

W maju Trybunał Sprawiedliwości UE wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni. Polska się do niego nie zastosowała. W związku z tą sprawą TSUE nałożył w tym tygodniu na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie. – Wywodząca się z partii Zielonych minister sprawiedliwości Saksonii chce sprawdzić, czy dalsze wydobycie węgla w Turowie jest zgodne z polskim prawem – zaznacza MDR.

– Polski rząd szybko dał do zrozumienia, że nie zamknie kopalni odkrywkowej w Turowie – przypomina portal.

W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne 6 lat, do 2026 roku. Pod koniec lutego bieżącego roku Czechy złożyły skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni do TSUE. Wnioskowały również o nakaz wstrzymania wydobycia w ramach środków tymczasowych.

– Decyzja TSUE opierała się na wniosku i argumentacji strony czeskiej, chociaż sprawa znajdującej się bezpośrednio przy granicy z RFN i Czechami kopalni odkrywkowej dotyczy również Niemiec – pisze MDR. Zaznacza, że niemiecki rząd federalny nie brał dotychczas udziału w postępowaniu przed TSUE.

Polska Agencja Prasowa/Gabriela Cydejko