Razem z sezonem grzewczym, jak bumerang wraca problem złej jakości powietrza. Wskaźniki dla smogu to wyniki wieloletnich badań, jakie są aktualne? W efekcie tego problemu, kolejne miasto w Polsce decyduje się na obowiązek wymiany kopciuchów. Nowe przepisy dla Warszawiaków wejdą w życie wraz z 2023 rokiem.
Smog w Polsce. Sytuacja 25 listopada 2022 roku
Jakość powietrza w Polsce jest monitorowana na podstawie jednogodzinnych wyników z pomiarów stężeń. Sprawdza się poziom dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłu PM10, PM2,5 oraz ozonu. Część jest ściśle powiązana ze spalaniem paliw, szczególnie oleju napędowego, przez samochody. Szkodliwe związki emitują również piece, szczególnie te na węgiel i drewno.
Jakość powietrza 25 listopada 202 roku w stolicy Polski, jest na poziomie „dobrym”. Smog zostaje dziś wzmocniony przez zawieszony pył PM2,5, który wynosi w centrum miasta 25,9 µg/m sześc., kiedy dopuszczalny poziom to 25ug/m sześc. Sytuacja wygląda podobnie we Wrocławiu, ale znacznie lepiej na Górnym Śląsku. Raport mówi o czystym powietrzu w Katowicach, którego parametry mieszczą się w normach. Stolica małopolski ma umiarkowaną sytuację, a podwyższone pozostają pyły PM2,5 oraz PM10, a także podwyższony poziom benzopirenu.
Dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia średniodobowego w Polsce, to 50ug/m sześc. Poziom alarmowy to 150ug/m sześc., ale pozostaje jeszcze wskaźnik średnioroczny. Ten jest równie istotny, bo pozowała na porównanie sytuacji na przestrzeni lat. Wartość ta wynosi 40ug/m sześc.
Warszawiacy będą musieli wymienić kopciuchy
Warszawiaków czeka wymiana tak zwanych kopciuchów. Za 37 dni w życie wejdą przepisy antysmogowe dla mieszkańców stolicy i woj. mazowieckiego. Urząd miasta podaje, że w stolicy Polski są 5852 wysokoemisyjne piece i kotły.
SmogLAB/Polski Alarm Smogowy/Maria Andrzejewska