Satelita Kim Dzong Una podgląda Biały Dom

9 grudnia 2023, 07:00 Alert

Napięcie między Koreą Północną a Południową rośnie. Pjongjang zrywa kolejne rozmowy i deklaruje gotowość swoich wojsk. Jednocześnie Pjongjang wystrzelił satelitę szpiegowską, łamiąc porozumienie, ta zrobiła zdjęcia Białemu Domowi i Pentagonowi.

Kim Jong Un. Fot. Wikimedia Commons. Źródło: Creative Commons

W ubiegłym miesiącu Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowską, co było pogwałceniem rezolucji ONZ. Jednocześnie Pjongjang wycofał się z paktu podpisanego w 2018 roku, który zakładał wstrzymanie się od wrogich działań obu Korei. Yahoo news donosi, że Kim Yo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej odrzuciła dalsze rozmowy z USA przy okazji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zarzuciła Stanom Zjednoczonym stosowanie podwójnych standardów. Według koreańskiej dyplomatki z jednej strony nawoływały do rozmów, z drugiej strony zwiększały swoją obecność wojskową w regionie. Kim Dzong Un, Najwyższy Przywódca Korei Północnej, Naczelny Dowódca Koreańskiej Armii Ludowej i Sekretarz Generalny Partii Pracy Korei, nakazał wojskom być gotowym na każdą prowokację. Zadeklarował również oddelegowanie większej liczby żołnierzy na granicę z Koreą Południową.

Yahoo powołując się na północnokoreańskie media państwo, donosi, że wystrzelona satelita szpiegowska zrobiła zdjęcia Białego Domu, Pentagonu i baz na Guamie oraz Hawajach. Pjongjang nie zdecydował się jednak na umieszczenie tych fotografii. Żadne źródła zewnętrzne nie potwierdzają też ich istnienia ani, że satelita działa.

Yahoo / Marcin Karwowski

Siemieniuk: Stocznie są krytycznym elementem ochrony szlaków dostaw surowców do Polski