Cho: Innowacje, sztuczna inteligencja i wodór zdominują przyszłe pola bitwy (ROZMOWA)

29 marca 2024, 07:25 Bezpieczeństwo

– Wojny lądowe w przyszłości będą wymagać elektryfikacji ciężkiego sprzętu, a najnowsze pojazdy Hyundai-Rotem będą napędzane wodorem. Nowe systemy rozwijane w ramach naszej grupy będą opierać się także na sztucznej inteligencji, co zmniejszy straty wśród żołnierzy i zwiększy efektywność ciężkiego sprzętu na polu walki – mówi Min Seung Cho, koreański inżynier i  kierownik zespołu ds. rozwoju systemów MBT w Hyundai-Rotem w rozmowie z BiznesAlert.pl. 

Czołg K3 Fot. Hyundai-Rotem
Czołg K3 Fot. Hyundai-Rotem

  • Koreański inżynier podkreśla, że najnowocześniejszy czołg trzeciej generacji K3 będzie napędzany silnikiem elektrycznym, szerzej wykorzysta AI, a także będzie wyposażony w zaawansowany system kamuflażu, co zmniejszy podatność sprzętu na ogień z pocisków przeciwpancernych.
  • – Wykorzystanie sztucznej inteligencji pomoże automatycznie wykrywać, rozpoznawać i identyfikować cele w czasie rzeczywistym, bez konieczności angażowania załogi. Ponadto takie rozwiązanie umożliwi kategoryzowanie poziomów zagrożenia, a także ułatwi podejmowanie decyzji przez dowódcę czołgu – ocenia Min Seung Cho.
  • – Pierwsze bezzałogowe pojazdy naziemne zostały dostarczone koreańskiej armii już w lipcu 2021 roku i są w stałym użyciu od ponad dwóch lat. (…) Chcemy, aby produkcja tego sprzętu ruszyła w 2025 roku – zaznacza.

BiznesAlert.pl: Hyundai-Rotem planuje opracować czołg trzeciej generacji K3, który może zmienić oblicze pola bitwy. Czym się charakteryzuje ten sprzęt?

Min Seung Cho: K3 (NGMBT) będzie wyposażony w najnowsze technologie w zakresie mobilności, siły ognia i wytrzymałości. W pierwszym aspekcie zastosowany zostanie zelektryfikowany układ napędowy, który pozwoli na osiągnięcie wysokiej wydajności, co radykalnie zmniejszy poziom hałasu na polu bitwy. 

Jeśli chodzi o siłę ognia, maszyna będzie wyposażona w bezzałogową wieżę z armatą gładkolufową kalibru 130 mm i system kierowania ognia opartym na sztucznej inteligencji. To z kolei pomoże poprawić zdolność ataku wyprzedzającego i zmniejszy obciążenie załogi.

Co ważne, K3 będzie posiadać oddzielny i zabezpieczony skład amunicji oraz system kamuflażu i aktywnej ochrony, które pomogą zmaksymalizować wytrzymałość sprzętu w obliczu ognia z pocisków przeciwpancernych.

Czy Hyundai-Rotem planuje wykorzystywać wodór jako paliwo do czołgów?

Przyszła wojna lądowa będzie wymagać elektryfikacji ciężkiego sprzętu, a wodór jest jedną z alternatyw. Obecnie opracowujemy układ napędowy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W tym segmencie nadal prowadzimy niezbędne badania. Musimy jeszcze usprawnić działanie układu ogniw paliwowych, zbiornika wodoru i kontrolę temperatury w najnowocześniejszych czołgach podstawowych. 

Czy planują Państwo szerzej wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich systemach obronnych?

Hyundai-Rotem planuje opracować system kierowania ogniem oparty na AI i zastosować go w przyszłych czołgach podstawowych, pojazdach opancerzonych i bezzałogowych pojazdach naziemnych (UGV). 

Dla przykładu, taki innowacyjny system kierowania ogniem oparty na sztucznej inteligencji będzie mógł automatycznie wykrywać, rozpoznawać i identyfikować cele w czasie rzeczywistym, bez konieczności angażowania załogi. Ponadto takie rozwiązanie umożliwi kategoryzowanie poziomów zagrożenia, a także ułatwi podejmowanie decyzji przez dowódcę czołgu.

Jak wygląda rozwój bezzałogowych pojazdów naziemnych w Hyundai-Rotem? Czy złożyli Państwo taką ofertę polskiej armii?

Pierwsze pojazdy typu UGV zostały dostarczone koreańskiej armii już w lipcu 2021 roku i są w stałym użyciu od ponad dwóch lat. Udało nam się zakończyć prace nad uprawnieniem mobilności i jazdy autonomicznej. Chcemy, aby produkcja tego sprzętu ruszyła w 2025 roku.

Jeśli chodzi o ofertę dla polskiej armii, zaprezentowaliśmy nasz produkt na targach MSPO w Kielcach w 2022 i 2023 roku, ale polskie ministerstwo obrony narodowej nie podjęło decyzji o ewentualnym zakupie.

Rozmawiał Jacek Perzyński

Perzyński: Korea Południowa od lat jest gotowa do wojny. Przyglądamy się z bliska (REPORTAŻ)