AktualnościBezpieczeństwo

BBN: Chaos w Korei Południowej nie wpłynie na dostawy uzbrojenia do Polski

Czołg K2 Fot. Hyundai Rotem

Czołg K2 Fot. Hyundai Rotem

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), poinformował, że odbył rozmowy z przedstawicielami Korei Południowej i uzyskał zapewnienie, że wprowadzenie, a następnie zdjęcie, stanu wojennego nie wpłynie na dostawy sprzętu wojskowego do Polski. Warszawa sprowadza z tego kierunku m.in. czołgi K2 i armatohaubice K9.

We wtorek Jun Suk Jeol, prezydent Korei Południowej, ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Swoją decyzję tłumaczył zwalczaniem sił antypaństwowych i wpływów Korei Północnej. Dekret zakazał działalności politycznej, pracy parlamentu i partii oraz wprowadził kontrolę wojska nad mediami. Mimo trudności i blokady parlamentu przez Policję, politykom udało się przegłosować zniesienie stanu wojennego, za czym głosowało 190 z 300 posłów.

Dostawy sprzętu do Polski są bezpieczne

Jacek Siewiera, szef BBN, poinformował na X, że rozmawiał ze stroną koreańską i uzyskał odpowiedź, że dostawy sprzętu wojskowego dotrą do Polski bez opóźnień.

– Dziś od rana odbyłem szereg rozmów zarówno z ministrem Seok, Jong Gun z ministerstwa przemysłu zbrojeniowego Korei, jak również z zarządami najważniejszych producentów: Hyundai Rotem i Hanwha. Dostawy idą bez opóźnień i spodziewamy się dobrych wiadomości z przemysłu – napisał na X.

Polsce zależy na spokoju w Korei Południowej

Polska zakupiła sprzęt wojskowy w Korei Południowej, z tego kierunku otrzymuje m.in. czołgi K2 Black Panther, i armatohaubice K9. Pierwszy wspomniany kontrakt realizuje Hyundai Rotem. Umowa opiewa na dostarczenie panter, wozów zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego i mostów towarzyszących. Dodatkowo pakietów szkoleniowych, logistycznych, zapasu amunicji i wsparcia technicznego ze strony Hyundai. Drugi został podpisany z Hanwha Defense i oprócz samych K9 obejmuje wozy towarzyszące (amunicyjne i dowodzenia), pakiet szkoleniowy i logistyczny, zapas amunicji oraz analogicznie wsparcie techniczne. Hanwha brana jest również pod uwagę w programie Orka, który obejmuje dostarczenie okrętu podwodnego.

X / Ministerstwo obrony narodowej / Marcin Karwowski

Gen. Polko dla Biznes Alert: Iran i Korea dostarczają Rosji więcej amunicji niż Zachód Ukrainie


Powiązane artykuły

Starlinki

USA ustanowiła nowy rekord komercyjnych startów rakiet. SpaceX dominuje

Czerwiec 2025 roku był rekordowy dla amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Jak poinformowała Federalna Agencja Lotnictwa (FAA), w ciągu 30 dni przeprowadzono...

Zełeński na pytanie Trumpa: Damy radę zaatakować Moskwę. Dajcie broń

Według informatorów Financial Times prezydent USA pytał swojego ukraińskie odpowiednika czy dałby radę zaatakować Moskwę lub Petersburg. – Oczywiście. Damy...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X