17 lipca 2024 roku Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) wygrało konkurs rządu czeskiego na co najmniej dwie nowe jednostki jądrowe w kraju, pokonując ofertę francuskiego EDF.
Pierwsze cztery jednostki elektrowni Dukovany uruchomiono w latach 80-tych (Zdjęcie: ČEZ). Przetarg na nowe jednostki jądrowe początkowo dotyczył jedynie zobowiązującej oferty na jedną nową jednostkę w Dukovany oraz niezobowiązujących ofert na maksymalnie trzy kolejne – jedną w Dukovany i dwie w Temelínie. Jednak w lutym rząd czeski ogłosił zmianę przetargu na oferty zobowiązujące na maksymalnie cztery nowe jednostki, powołując się na oszczędności kosztów na jednostkę przy jednoczesnym zamówieniu większej liczby jednostek. Trzeci oferent, Westinghouse, nie przeszedł do dalszego etapu.
EDF proponowało swój reaktor EPR1200, natomiast KHNP – APR1000. Obie firmy podkreślały swoje umowy z czeskimi dostawcami w celu lokalizacji prac w przypadku wyboru jako preferowanego oferenta.
Premier Czech, Petr Fiala, ogłosił decyzję na konferencji prasowej i zamieścił wiadomość na Facebooku, mówiąc: „Rozpoczną się negocjacje kontraktowe z koreańską firmą KHNP, która, według oceny ekspertów, zaoferowała lepsze warunki w większości ocenianych kryteriów, w tym cenę.”
Szacunkowy koszt nowych jednostek
Oceny dokonał zespół z Elektrárny Dukovany II, w skład którego weszło 206 oceniających i ekspertów nie tylko z EDUII, ale także z Grupy ČEZ i firm konsultingowych. Dokumentacja związana z ofertami liczyła około 200 000 stron, a czas poświęcony na ocenę ofert wyniósł około 900 roboczomiesięcy. Organy zamawiające wysłały około 2700 pytań do poszczególnych oferentów i otrzymały odpowiedzi na wszystkie z nich.
Rząd czeski poinformował, że oferty były porównywane według szeregu kryteriów, w tym ceny za megawatogodzinę produkowanej energii. W przypadku kontraktowania dwóch jednostek, oferta KHNP wynosiła około 200 miliardów CZK za jednostkę (8,6 miliarda USD).
Fiala powiedział: „Naszym celem było znalezienie rozwiązania, które byłoby ekonomicznie racjonalne i zapewniłoby wystarczającą ilość energii w akceptowalnej cenie. Oferta koreańskiej firmy KHNP spełnia te parametry. Jednocześnie przyniesie znaczny impuls dla rozwoju czeskiej gospodarki dzięki zaangażowaniu czeskiego przemysłu na poziomie około 60%.”
Minister Przemysłu i Handlu, Jozef Síkela, powiedział: „Jest jasne, że preferowany oferent zaproponował lepszą cenę i bardziej niezawodne gwarancje kontroli kosztów oraz harmonogramu całego projektu”, dodając „energia jądrowa dostarcza nam obecnie ponad jedną trzecią naszego zużycia energii elektrycznej, a w przyszłości powinno to być około połowy. Dlatego jej rozwój jest dla nas absolutnie kluczowy. Jednocześnie wariant budowy dwóch bloków w jednym miejscu zapewni, że wiele prac nie będzie musiało być przeprowadzanych dwukrotnie i pozwoli na wykorzystanie ekonomii skali, co doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów. Konkretne, około 20% na blok. Dlatego wybraliśmy tę opcję. Będzie można zdecydować o ewentualnym wykorzystaniu opcji budowy dwóch kolejnych bloków, między innymi w związku z rozwojem czeskiej energetyki.”
Republika Czeska obecnie pozyskuje około jednej trzeciej swojej energii elektrycznej z czterech jednostek VVER-440 w Dukovany, które zaczęły działać między 1985 a 1987 rokiem, oraz dwóch jednostek VVER-1000 w Temelínie, które weszły do eksploatacji w latach 2000 i 2002.
Rząd podał, że celem jest finalizacja kontraktów na początkową jednostkę(-i) w tym roku i podpisanie ich do końca marca 2025 r. Celem jest rozpoczęcie testów pierwszej nowej jednostki w 2036 r., a rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej w 2038 roku.
World Nuclear News / Mateusz Gibała
Jakóbik: Interkonektory, kryzys zaufania, deglobalizacja, taka sytuacja