Korupcja przy Nord Stream. Sprawę bada niemiecki prokurator

26 października 2017, 06:45 Alert

Prokurator miasta Mannheim w Niemczech prowadzi śledztwo w sprawie korupcji przy uzyskaniu kontraktu na realizację usług przy budowie gazociągu Nord Stream 1. Firma RMA miała zapłacić łapówkę za intratne umowy na zawory– donosi dziennik Stern.

Schroeder
Gerhard Schroeder i Władimir Putin. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Sprawa ma dotyczyć około 8 mln euro, które trafiły do firm na Karaibach. Grupa Baden miała transferować pieniądze spółkom zarejestrowanym na Wyspach Dziewiczych, które mogły być związane z zamówieniami od Gazpromu. Udział w procederze miał wziąć także „prawdopodobnie obywatel Rosji”, który miał utrzymywać kontakty z „wpływowymi osobistościami”.

Współpraca miała zostać przerwana dopiero po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Przedstawiciele RMA mieli się skarżyć na problemy z zamówieniami w 2014 roku.

Korupcja przy Nord Stream 1. Opłacone raporty dla Nord Stream 2?

O innych nieprawidłowościach przy projekcie Nord Stream 1, czyli gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który działa od 2011 roku, informował think tank Free Russia.

Autor publikacji przekonuje, że głównymi beneficjentami projektu Nord Stream 1, czyli gazociągu, który ciągnie się z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie są Arkady i Borys Rotenbergowie. To oligarchowie związani z Putinem, posądzani o to, że są jego kasjerami.

W przekonaniu Free Russia do podobnej korupcji mogło dojść przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Według autora raportu kontrowersyjną sympatię do Gazpromu prezentuje prestiżowy Oxford Institute of Energy Studies, którego program badań sektora gazu miał być dofinansowany przez Rosjan. Podobnie ma być w przypadku prof. Andreasa Goldthaua, który za pośrednictwem European Centre for Energy and Resource Security (EUCERS) publikuje tezy po myśli Rosjan. Zasławski prezentuje swoje argumenty za powyższymi stwierdzeniami.

Były kanclerz pomaga Rosjanom

Konsorcjum Nord Stream należy w 51 procentach do rosyjskiego Gazpromu. Przewodniczącym zgromadzenia udziałowców jest były kanclerz Gerhard Schroeder. Jest także członkiem rady dyrektorów konsorcjum Nord Stream 2, które należy w stu procentach do rosyjskiego giganta.

Stern/Wojciech Jakóbik

biznesalert.pl/nord-stream-2-sluzby-specjalne-niemcy-rosja/